Στα πέναλτι λυτρώθηκε η Τότεναμ - Άνετα καθάρισε η Άρσεναλ!

Με αντίθετο βαθμό δυσκολίας προχώρησαν στο Λιγκ Καπ οι Άρσεναλ και Τότεναμ...

Στο «Stadium MK» πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση της Τότεναμ μα την Γουότφορντ, με τις δύο ομάδες να παρατάσσονται με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Στο πρώτο μέρος η Τότεναμ είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να μπορεί αν δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία για γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 22’, με τον «κεραυνό» του Λούκας να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκόμες.

Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα μόλις στο πρώτο λεπτό, μετά από μια λάθος πάσα στον χώρο του κέντρου, ο Ναβάρο έκλεψε δίνοντας την μπάλα στον Σαξές ο οποίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και πίεσαν την Γουότφορντ προειδοποιώντας στο 72’ με την κεφαλιά του Γιορέντε. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο έφερε το παιχνίδι στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83’ έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του Καμπασέλε, με τον Βέλγο να βλεπει την κόκκινη κάρτα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λαμέλα διπλασιάζει τα τέρματα της Τότεναμ μετά από υπέροχη κάθετη πάσα του Ντεμπελέ.
Η ομάδα του Χάβι Γκράθια δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, με τον Καπουέ να κάνει σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να καταλήγει στα δίχτυα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου τα «σπιρούνια» επικράτησαν με σκορ (4-2) και πήραν την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Carabao Cup.

Άρσεναλ- Μπρέτφορντ:

Με διάθεση να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση μπήκε η Άρσεναλ στο παιχνίδι με την Μπρέντφορντ, καθώς μόλις στο 5’ ο Ντάνι Γουέλμπεκ με όμορφη κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γκουεντουζί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι «κανονιέριδες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 37’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με κοντινή προβολή του Γουέλμπεκ σε κενό τέρμα, με τον Άγγλο επιθετικό να βάζει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «μέλισσες» κόντρα στην ροή του αγώνα, αρχικά μείωσαν σε 2-1 με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τζάτζ στο 58’, ενώ ένα λεπτό αργότερα η έχασαν μοναδική ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν το σουτ του Κάνος μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λένο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Άρσεναλ ανέβασε στροφές και αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες με σημαντικότερη εκείνη στο 71’ με την κεφαλιά του Μονρεάλ να βγάζει δύσκολα ο Ντάνιελς, βρήκε τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Λακαζέτ (90+3’) να πλασάρει υποδειγματικά για το 3-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Γουέστ Χαμ έκανε έναν υγιεινό περίπατο κόντρα στην Μάκλσφιλντ, ομάδα 4ης κατηγορίας, επικρατώντας με το ευρύ 8-0. Το χορό των τερμάτων άνοιξε ο Αντόνιο στο 29’ με κοντινή κεφαλιά μετά από γύρισμα του Ράις από τα δεξιά. Το δεύτερο τέρμα για τα «σφυριά» πέτυχε ο Σνόντγκρας τρία λεπτά αργότερα, όταν μετά από ασταθή απόκρουση του Οχάρα, ο Σκωτσέζος με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 39’ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0 με ωραίο τελείωμα του Πέρεζ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα, βρίσκοντας μέσα σε 9 λεπτά τρία γκολ με τον Φρέντερικς στο 51’, Ογκμπόνα στο 56’ και Σνόντγκρας (60’) με το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι βρήκε δύο ακόμη τέρματα στο υπόλοιπο του αγώνα, με τον Ντιανγκανά (67’) να συνδυάζεται υπέροχα με τον Πάουελ και να πλασάρει υποδειγματικά τον «γκολκίπερ» της Μάκλσφιλντ, ενώ και πάλι οι δύο τους στο 82’ συνεργάστηκαν ωραία με τον Ντιανγκανά να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πανηγύρισε η Νότιγχαμ Φόρεστ επικρατώντας τις Στόουκ με σκορ 3-1. Η ομάδα του Αϊτόρ Καράνκα άνοιξε το σκορ στο 19’ με γκολ του Όσμπορν έπειτα από τραγική έξοδο του τερματοφύλακα της Στόουκ. Ο Μέρφι στο 40’ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους, ενώ στην επανάληψη ο Λόλι στο 50’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ωραίο σουτ από τα δεξιά. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-2, πρώτα με τον Αφόμπε στο 60’ έπειτα από γύρισμα του Άνταμς και στο 83’ μς τον Μπεραχίνο. Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες μετά την απευθείας κόκκινη που δέχτηκε ο Γκονσάλβες στο 77’.

Αγγλία: Τελευταία Ενημέρωση