Τσέλσι-Λίβερπουλ 1-0: Νίκησε και ελπίζει η Τσέλσι! (video)

Ο Ζιρού είχε την λύση...

Η Τσέλσι πήρε τη νίκη και ελπίζει.

Η ομάδα του Κόντε επικράτησε 1-0 επί της Λίβερπουλ, και πλέον οι εναπομείναντες αγώνες της Πρέμιερ Λιγκ αποκτούν μεγάλο ενδιαφέρον ως προς την 4η θέση η οποία οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Τσέλσι μείωσε στους -3 από τη Λίβερπουλ και -2 από την Τότεναμ, ενώ έχει και αγώνα λιγότερο ο οποίος θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη.

Α’ ημίχρονο

Η Λίβερπουλ δημιουργούσε ευκαιρίες, η Τσέλσι σκόραρε! Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης κατέγραψαν την πρώτη τους ευκαιρία, όταν ο Φιρμίνο έκανε το σουτ από πλάγια θέση, όμως ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι γηπεδούχοι στο 14’ κατάφεραν να πλησιάσουν την αντίπαλη εστία, με τον Ζιρού να πιάνει το σουτ, το οποίο κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αλόνσο με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Κάριους. Η Λίβερπουλ στο 24’ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Κουρτουά με εξαιρετική απόκρουση είπε «όχι» στο σουτ του Μανέ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής των φιλοξενουμένων απείλησε ξανά με σουτ στο 30’ , με τον κίπερ της Τσέλσι να φωνάζει και πάλι «παρών». Στο 32’ η Τσέλσι πάτησε ξανά στην αντίπαλη περιοχή, όμως η κεφαλιά του Μπακαγιόκο πέρασε έξω. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους άνηκε στην Λίβερπουλ, όταν ο Φάμπρεκας έκανε την σέντρα-σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω (36’).

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο 45λεπτο δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις ωστόσο ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός. Στο 47’ ο -όχι και τόσο καλός- Σαλάχ έκανε το πλασέ το οποίο ήταν αδύναμο και ο Κουρτουά απέκρουσε χωρίς καμιά δυσκολία. Η Τσέλσι στο 56’ «απάντησε» με τον Αζάρ ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ από πλάγια θέση, με τον Κάριους να αποκρούει σωτήρια για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με κεφαλιά του Ρούντιγκερ, όμως σωστά ακυρώθηκε το γκολ, καθώς ο ποδοσφαιριστής βρισκόταν σε αντικανονική θέση (58’). Στο 61’ ο Μπακαγιόκο δοκίμασε το πόδι του, έκανε το συρτό σουτ όμως ο Κάριους απέκρουσε εύκολα. Η μεγάλη φάση του αγώνα άνηκε στην Τσέλσι, όταν ο Αλόνσο έπιασε το γυριστό δυνατό σουτ από πλάγια θέση το οποίο πέρασε μόλις έξω (79’). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Λίβερπουλ πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, με μεγάλο πρωταγωνιστή των Σαλόνκε ο οποίος στο 88’ έστειλε την μπάλα λίγο έξω έπειτα από κεφαλιά, ενώ στο 90’+4 και πάλι με κεφαλιά αστόχησε από κοντινή απόσταση. Το σκορ δεν άλλαξε, και η Τσέλσι πήρε το πολύ σημαντικό γι’ αυτήν τρίποντο.

Τσέλσι (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ρούντιγκερ, Μόουζες (90' Ζαπακόστα), Καντέ, Μπακαγιόκο, Φάμπρεγκας (90'+2 Πέδρο), Αλόνσο, Αζάρ (86' Γουίλιαν), Ζιρού.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Αρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον (75' Σολάνκε), Μίλνερ (89' Αλμπέρτο), Κλάιν (59' Χέντερσον), Βάιναλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ.

Σκόρερ: 32' Ζιρού

Κίτρινες: Μόουζες, Αλόνσο / Σαλάχ, Κλάιν