Τσέλσι και Κόντε για Κύπελλο και… εξιλέωση!

Στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Τσέλσι, που νίκησε 2-0 τη Σαουθάμπτον στον ημιτελικό

Την ευκαιρία να κλείσει μια επιεικώς μέτρια χρονιά με την κατάκτηση ενός τίτλου θα έχει στην Αγγλία η Τσέλσι. Το ίδιο ισχύει και για τον Αντόνιο Κόντε, ο οποίος, εκτός απροόπτου, θα αποχωρήσει από την τεχνική ηγεσία στο τέλος της σεζόν.

Οι «μπλε» του Λονδίνου νίκησαν 2-0 τη Σαουθάμπτον στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ και προκρίθηκαν στον τελικό για 13η φορά για να διεκδικήσουν το 8ο τρόπαιο στην ιστορία τους.

Ζιρού (46’) και Μοράτα (82’) «υπέγραψαν» την πρόκριση της Τσέλσι, που θα τεθεί αντιμέτωπη με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που πήρε το εισιτήριο σε βάρος της Τότεναμ. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 19 Μαΐου.

Το ματς:

Η Τσέλσι ξεκίνησε πιο δυνατά και στο 7’ είχε την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Γουίλιαν έκανε ωραία προσπάθεια και σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Μακάρθι και πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αζάρ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Γιοσίντα με τάκλιν αυτοθυσίας, έδιωξε τη μπάλα και απέτρεψε το 1-0. Η Σαουθάμπτον είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 25’ με τον Λεμινά, που σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Καμπαγιέρο μπλόκαρε τη μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα, οι «μπλε» είχαν άλλη μια καλή στιγμή με τον Ζιρού, που πήρε τη μπάλα μετά από πάσα του Αζάρ, αλλά σούταρε άουτ. Ο Γάλλος επιθετικός είχε άλλο ένα σουτ στο 39’ που πέρασε άουτ και αυτή ήταν η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο 45άλεπτο.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, η Τσέλσι εξαργύρωσε την υπεροχή της, ανοίγοντας το σκορ με τον Ζιρού. Ο Γάλλος πέτυχε ένα απίθανο γκολ με καταπληκτική προσπάθεια ανάμεσα σε τέσσερις αμυντικούς της Σαουθάμπτον και με πλασέ έκανε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αζάρ βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα των «Αγίων», αλλά δεν κατάφερε από πλάγια θέση να διπλασιάσει τα τέρματα των «μπλε». Στο 54’ ήταν η σειρά της Σαουθάμπτον να απειλήσει με τον Λονγκ, που βγήκε τετ-α-τετ με τον Καμπαγέρο, αλλά άνοιξε πολύ την μπάλα με αποτέλεσμα να βγει άουτ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πίεζαν για την ισοφάριση και στο 73’ «φωνάζουν» για την ακύρωση ενός γκολ, καθώς ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ του Όστιν στον Καμπαγέρο. Στην αμέσως επόμενη φάση, η Τσέλσι βγήκε μπροστά με τον Αζάρ να σουτάρει και τον Μακάρθι να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Το επόμενο δεκάλεπτο το ματς έγινε… ροντέο. Στο 82’ ο Μοράτα, ο οποίος πριν από δύο λεπτά είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Ζιρού, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, μετά από σέντρα του Αθπιλικουέτα, με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0 για την Τσέλσι. Ένα λεπτό αργότερα, η Σαουθάμπτον έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά ο Όστιν σημάδεψε το δοκάρι του Καμπαγέρο και στο 85’ ο Μοράτα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά νικήθηκε από τον Μακάρθι. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Τσέλσι νικήτρια με 2-0.

Τσέλσι: Καμπαγιέρο, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ρούτιγκερ, Μόουζες, Καντέ, Φάμπρεγας (76’ Πέδρο), Έμερσον, Γουίλιαν (63’ Μπακαγιόκο), Ζιρού (80’ Μοράτα), Αζάρ.

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Σέντρικ, Χουντ, Γιοσίντα, Μπεντναρέκ (78’ Γκαμπιαντίνι), Μπέρτραντ, Ρομέου, Χόιμπγιεργκ (63’ Τάντιτς), Λεμινά, Όστιν, Λονγκ (63’ Ρέντμοντ).

Πηγή: Sport-fm.gr

ΤΣΕΛΣΙ: Τελευταία Ενημέρωση