Τσέλσι-Γουότφορντ 4-2: Ανατροπή από τον… πάγκο (vid)

Η Τσέλσι «έφτυσε αίμα» μέχρι να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Γουότφορντ

Η Τσέλσι «έφτυσε αίμα» μέχρι να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Γουότφορντ. Ο Μπατσουαγί ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε δυο τέρματα, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη-ανατροπή της Τσέλσι. Τα άλλα δυο γκολ των «μπλε» πέτυχαν οι Πέδρο και Αθπιλικουέτα.

Οι μπλε άνοιξαν το σκορ με φοβερό σουτ του Πέδρο στο 12ο λεπτό, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να «καθαρίσουν» το ματς. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (45+2’) με τον Ντουκουρέ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και πήραν το προβάδισμα με τον Περέιρα, ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση. Το γκολ αποσυντόνισε τελείως την Τσέλσι, που δεν μπορούσε να συνέλθει απ’ το «σοκ» και κινδύνεψε να δεχτεί και τρίτο τέρμα.

Όλα άλλαξαν με την είσοδο του Μπατσουαγί. Ο Βέλγος, που μπήκε στη θέση του Μοράτα (61’), δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς έκανε το 2-2 με όμορφη κεφαλιά (71’). Οι μπλε «ξύπνησαν» και κατάφεραν να φτάσουν στο τρίτο γκολ με κεφαλιά του Αθπιλικουέτα στο 87’ έπειτα από σέντρα του Γουίλιαν. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις του ματς ο Μπατσουαγί (90+5’).

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Αλόνσο (68' Ουίλιαν), Ρίντιγκερ, Σεσκ, Πέδρο (86' Τζαπακόστα), Μπακαγιόκο, Αζάρ, Μοράτα (61’ Μπατσουαγί).

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Γκόμες, Χολέμπας, Μπρίτος, Μαριάπα (90' Γκρέι), Καμπασελέ, Φεμένια, Περέιρα (65' Καρίγιο), Κλέβερλι, Ντίνεϊ (80' Γουότσον), Ριτσάρλισον, Νουκουρέ.

ΤΣΕΛΣΙ: Τελευταία Ενημέρωση