Τσέλσι-Άρσεναλ 3-2: Το Λονδίνο βάφτηκε μπλε

Το γκολ του Αλόνσο στο 81ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι

Ντέρμπι αντάξιο του ονόματος των δύο ομάδων του Λονδίνου έγινε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με τους γηπεδούχους να ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία λέξη. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με γκολ των Πέδρο και Μοράτα στο 20ο λεπτό, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι χρειάστηκε να ιδρώσει και να πάρει βοήθειες από τον πάγκο για να φτάσει στο δεύτερο φετινό τρίποντο. Ο Μικιταριάν επιχείρησε να κλέψει το βαθμό της ισοπαλίας σκοράροντας και δημιουργώντας ωστόσο ήταν ο δαιμόνιος Αζάρ ο οποίος μπαίνοντας σαν αλλαγή στον αγώνα, που έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Την πρώτη τελική προσπάθεια εκτός στόχου κατέγραψαν στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι όταν η προσπάθεια του Πέδρο από δεξιά έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζορζίνιο σημάδεψε τον Μπάρκλεϊ στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο ο Άγγλος μέσος δεν μπόρεσε να ελέγξει τη μπάλα και να βρεθεί τετ-α-τετ με τον Τσεχ. Οι «κανονιέρηδες» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 8ο λεπτό με την προβολή του Οζίλ από το ύψος της μικρής περιοχής να είναι άστοχο, γεγονός που τιμωρήθηκε καθώς στην επόμενη φάση ο Πέδρο δεν λάθεψε από το ύψος του πέναλτι κάνοντας το 1-0.

Στο 12ο λεπτό ο Καντέ σημάδεψε τον Μπάρκλεϊ ωστόσο το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ομπαμεγιάνγκ από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κέπα ο οποίος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Ένα λεπτό αργότερα ο Αφρικανός επιθετικός έχασε το άχαστο με κάκιστο πλασέ μπροστά από κενή εστία και με τον Κέπα εξουδετερωμένο, με την Τσέλσι να κτυπά στην αντεπίθεση και τον Μοράτα με ατομική ενέργεια να κάνει το 2-0.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Αϊόμπι σημάδεψε τον Μικιταριάν ο οποίος μιμήθηκε τον Ομπαμεγιάνγκ αστοχώντας από πλεονεκτική θέση, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Καντέ απείλησε ανεπιτυχώς από το ύψος του πέναλτι. Ο Αρμένιος μέσος εξιλεώθηκε στο 37ο λεπτό όταν με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Κέπα μειώνοντας σε 2-1, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα χρίστηκε δημιουργός τροφοδοτώντας τον Αϊόμπι ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη απειλή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 48ο λεπτό με τον Πέδρο να απειλεί ανεπιτυχώς εκτός της μεγάλης περιοχής, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα σημάδεψε τον Καντέ σε πλεονεκτική θέση του οποίου η προσπάθεια σταμάτησε στον Παπασταθόπουλο. Στο 55ο λεπτό ο Μπάρκλεϊ απείλησε από δεξιά με τον Τσεχ να παραχωρεί κόρνερ με τα ακροδάκτυλα, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδίου ο Σάρι επιστράτευσε Αζάρ και Κόβατσιτς.

Στο 64ο λεπό ο Ζορζίνιο απείλησε με μακρινό σουτ χωρίς επιτυχία, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο ορεξάτος Αζάρ έκανε τη συρτή μπαλιά από αριστερά χωρίς όμως στήριγμα μέσα στη μικρή περιοχή. Στο 73ο λεπτό ο Νταβίντ Λουίς δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσεχ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κέπα λειτούργησε σωτήρια σε προσπάθεια του Ράμσεϊ.

Ένα λάθος του Λακαζέτ έδωσε στον Αζάρ το δικαίωμα να πλαγιοκοπήσει και να σημαδέψει τον Αλόνσο ο οποίος στο 81ο λεπτό έκανε το 3-2. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βέλγος έφτασε κοντά σε γκολ ωστόσο ο Τσεχ σταμάτησε το σουτ του από πλάγια θέση, με τον Ράμσεϊ να φτάνει μια ανάσα από την ισοφάριση στο 89ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά για τον Χένρικ Μικιταριάν ώστε να ντυθεί και δημιουργός αλλά και να εκτελεστής, φέρνοντας τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση. Αρχικά στο 37ο λεπτό ο Αρμένιος μέσος σκόραρε με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 41ο έδωσε έτοιμο γκολ στον Αϊόμπι ο οποίος δεν λάθεψε, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Αποτελώντας την πιο ακριβή μεταγραφή τερματοφύλακα στην ιστορία του ποδοσφαίρου, το βάρος στους ώμους του Κέπα Ρεβουέλτα. Ο 23χρονος Ισπανός δεν έδειξε την απαιτούμενη σταθερότητα κάτω από τα δοκάρια της Τσέλσι και ουσιαστικά δέχθηκε δύο γκολ σε ισάριθμες τελικές προσπάθειες της Άρσεναλ προς την εστία των γηπεδούχων.