Μπλόκο στην Τσέλσι, ήττα για Γουλβς, μεγάλο «διπλό» η Μπέρνλι (vid)

Η Τσέλσι έμεινε στο 0-0 με τη Σαουθάμπτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ»

Η μετριότατη και δίχως ιδέες, Τσέλσι, έμεινε στο 0-0 με τη Σαουθάμπτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ» βάζοντας ξανά σε κίνδυνο την 4η θέση. Πέταξε στα σκουπίδια τη μεγάλη νίκη επί της Τότεναμ η Γουλβς, που ηττήθηκε 2-0 από την Κρίσταλ Πάλας, εκτός επικίνδυνης ζώνης η Μπέρνλι με το 2-1 κόντρα στη Χάντερσφιλντ που από το πρώτο μέρος είχε μείνει με δέκα. Υποχώρησαν στις θέσεις υποβιβασμού οι «άγιοι» του Χούσενχουτλ... Αντέδρασε η Γουέστ Χαμ και έφτασε στο 2-2 απέναντι στη Μπράιτον.

Η Τσέλσι, όσο κι αν διατηρούσε το ποσοστό κατοχής της μπάλας πάνω από το 70% στο πρώτο μέρος, έδειχνε πρόβλημα στην φαντασία με την οποία θα κατάφερνε να δημιουργήσει σοβαρούς κινδύνους για την εστία του Γκαν. Μια κεφαλιά του Μοράτα στο ξεκίνημα και μια τρομερή επέμβαση του γκολκίπερ της Σαουθάμπτον σε πλασέ του Αζάρ από πλάγια στο 34' ξεχώρισαν στο πρώτο 45λεπτο, στην απόλυτη κυριαρχία της Τσέλσι που όμως οι «μπλε» δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν... Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να μην ξέρουν τι ακριβώς έπρεπε να κάνουν για να προκαλέσουν κάτι το απρόβλεπτο στην αναμέτρηση και να διασπάσουν την άμυνα των «αγίων» που τους είχε μπλοκάρει για τα καλά.

Και δεν ήταν μόνο ότι η Τσέλσι δεν μπορούσε να επιτεθεί σωστά, αλλά η Σαουθάμπτον ξεθάρρευε όποτε έβρισκε ευκαιρία. Στο 70', ο Φάμπρεγας που μόλις είχε μπει στο ματς έκανε ωραία κάθετη για τον Μοράτα που σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ για οφσάιντ του Ισπανού φορ, αν και ήταν εξαιρετικά οριακή η φάση... Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς παρά τη διάθεση των «μπλε» που δεν ήταν καθόλου αποτελεσματικοί και δεν τους βγήκαν τα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, αν κα στο 92' ο Αλόνσο θα μπορούσε να έχει κερδίσει πέναλτι από σπρώξιμο του Λονγκ στην περιοχή. Παρά τον βαθμό, η ομάδα του Χούσενχουτλ υποχώρησε στη ζώνη του υποβιβασμού λόγω της νίκης (2-1) της Μπέρνλι στην έδρα της Χάντερσφιλντ.