Καθάρισε με Μοράτα η Τσέλσι, έπιασε τη Λίβερπουλ στη 2η θέση

Έπιασε την Λίβερπουλ στη 2η θέση της βαθμολογίας με 27 πόντους, δύο πίσω από τη Σίτι

Με τον Αλβάρο Μοράτα να σκοράρει άλλες δύο φορές και να φτάνει τα τέσσερα τέρματα στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, η Τσέλσι επικράτησε 3-1 της Κρίσταλ Πάλας και έφτασε στην 2η θέση την Λίβερπουλ, έναντι της οποίας υπερέχει στη διαφορά τερμάτων.

Στο 32ο λεπτό ο Αλβάρο Μοράτα άνοιξε το σκορ μετά από ένα γύρισμα του Πέδρο, αλλά ο Άντρος Τάουνσεντ έφερε το παιχνίδι στα ίσια για την φιλοξενούμενη στο 53’ με δεξί διαγώνιο σουτ. Ο Μοράτα στο 65ο λεπτό με αριστερό διαγώνιο σουτ, αφού η μπάλα έφτασε στο πίσω δοκάρι για να δώσει ξανά το προβάδισμα στους «μπλε».

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Πέδρο μετά από συρτή σέντρα του Αλόνσο, με ωραίο πλασέ στην κίνηση για να κλείσει το σκορ στο 70ο λεπτό.