Δεν… κρατιέται (vid)

Δεν… κρατιέται η Τσέλσι. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς πέρασε από την έδρα της Γουέστ Χαμ (1-2) και αύξησε τη διαφορά της από τους διώκτες της στο +10.

Το πρώτο εικοσάλεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στην Γουέστ Χαμ που είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Ωστόσο, ο τρόπος με τον οποίο προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα της Τσέλσι (με σέντρες από τα πλάγια), ήταν… βούτυρο στο ψωμί των Κέιχιλ και Νταβίντ Λουίζ. Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών δε, η Τσέλσι χτύπησε με τον γνωστό τρόπο. Σε μια εξαιρετική κόντρα, ο Πέδρο έβγαλε τον Αζάρ σε θέση βολής και αυτός αφού πέρασε τον Ράντολφ άνοιξε το σκορ σε κενή εστία.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν, προσπαθούσαν να ισοφαρίσουν αλλά οι παίκτες της Τσέλσι έτρωγαν… σίδερα. Με την επανέναρξη δε, ο Ντιέγκο Κόστα εκμεταλλεύτηκε την «αναμπουμπούλα» στα καρέ της Γουέστ Χαμ και με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0. Το αποτέλεσμα παρέμεινε μέχρι το φινάλε παρά τις προσπάθειες του Άντι Κάρολ και της παρέας του, ενώ και ο Ράντολφ κράτησε όποτε χρειάστηκε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαντσίνι με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το γκολ της τιμής για τα «σφυριά».