Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι 2-0: Καντέ και Λουίζ «υπέγραψαν» την 1η ήττα της Σίτι! (vid)

Τεράστιας νίκη για τη Τσέλσι, και 1η πλέον η Λίβερπουλ!

Πολύ μεγάλη νίκη για τη Τσέλσι, τα γκολ των Καντέ και Λουίζ υποχρέωσαν την ομάδα του Γκουαρντιόλα στην 1η της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα είναι η Λίβερπουλ στο +1 απο τους Σίτιζενς. Εξαιρετική αμυντική λειτουργία από τους Μπλε, κακή και αναποτελεσματική επιθετικά η Σίτι.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δεν υπήρξαν φάσεις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Σίτι να έχει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και να προσπαθεί να δημιουργεί προϋποθέσεις για να μπει στην περιοχή της Τσέλσι και από την άλλη τους γηπεδούχους που κοίταζαν πρώτα την άμυνα τους και ύστερα την επίθεση. Στη συνέχεια η Σίτι έχασε 2 πολύ καλές ευκαιρίες με τον Σανέ, στην πρώτη απέκρουσε ο Κέπα και στη δεύτερη έκοψε σωτήρια ο Αθπιλικουέτα στην 300η του εμφάνιση με την φανέλα της Τσέλσι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο 1ο ημίχρονο σε αντίθεση με τους Μπλε που δεν είχαν ούτε μια τελική προσπάθεια στην εστία του Έντερσον. Παρ’ όλα αυτά όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 44 με τον Καντέ να εκμεταλλεύεται με ωραίο σουτ την πάσα του Αζάρ, στην μόλις μία τελική της Τσέλσι στο 1ο μέρος.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πιο δυνατά μπήκε στο 2ο ημίχρονο η Τσέλσι όταν ο Γουίλιαν εκτέλεσε το φάουλ που ο ίδιος είχε κερδίσει από τον Φερναντίνιο και ο Έντερσον απέκρουσε δύσκολα, ενώ η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε τις επιθετικές τις προσπάθειες εκ νέου με τον Γουίλιαν αλλά το σουτ του ήταν κακό. Ακολούθως η Σίτι έγινε πιο επιθετική και έκλεισε την Τσέλσι στα καρέ της, με τους Μπλε να αντέχουν στην πίεση, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Τα λεπτά περνούσαν με τις 2 ομάδες να χάνουν από τραυματισμό Κόβασιτς και Νταβίντ Σίλβα, ωστόσο στο 78 ο Ντάβιντ Λουίζ έπιασε την κεφαλιά από κόρνερ και έγραψε το 2-0 για τη Τσέλσι και στέλνοντας στο καναβάτσο τη Σίτι του Γκουαρντιόλα. Αυτή ήταν η 1η ήττα για τους Σίτιζενς στο φετινό πρωτάθλημα, κάτι το οποίο σημαίνει πως πλέον μόνο η Λίβερπουλ είναι αήττητη.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Τσέλσι (Σάρι): Κέπα, Αλόνσο, Ρούντιγκερ, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Καντέ, Κόβασιτς (Μπάρκλεϊ 64'), Πέδρο, Γουίλιαν (Λόφτους Τσικ 75'), Αζάρ (Ζιρού 89')

Μαν. Σίτυ (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόλκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Ντελφ, Φερναντίνιο, Ντάβιντ Σίλβα (Γκουντογάν 67'), Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ (Φοντέν 84'), Σανέ (Ζεσούς 52'), Στέρλινγκ

Σκόρερς: Καντέ, Λουίζ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Ζορζίνιο /-

Κόκκινες Κάρτες: -/-

Διαιτητής: Michael Oliver

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Τσέλσι: Φυσικά οι δύο σκόρερ για τη Τσέλσι, Καντέ και Λουίζ, οι οποίοι υπέγραψαν την 1η ήττα της Σίτι. Πάντως και οι υπόλοιποι στάθηκαν στο ύψος που απαιτούσε η σημαντικότητα του αγώνα

Σίτι: Κανείς δεν μπορούμε να πούμε πως ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους, μόνο οι Στέρλινγκ και Σανέ ήταν απειλητικοί για την ομάδα του Γκουαρντιόλα

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Τσέλσι: Κανείς δεν υστέρησε με την απόδοση του, αντίθετα ο καθένας έβαλε το δικό του λιθαράκι σε αυτή τη μεγάλη νίκη

Σίτι: Δεν ήταν σε καλή μέρα οι ποδοσφαιριστές της Σίτι, δεν βοήθησαν ούτε και οι αλλαγές

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Τσέλσι (Σάρι): Μια νίκη που δίνει τεράστια ώθηση για τη συνέχεια, δεν είναι μικρό κατόρθωμα να νικάς τη φετινή Σίτι

Σίτι (Γκουαρντιόλα): 1η εκτός έδρας ήττα μετά από 11 μήνες για την ομάδα του, δεν βοήθησε το γεγονός πως ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς καθαρό επιθετικό, αλλά δεν τον βοήθησαν ούτε και οι αλλαγές. Φάνηκε σήμερα η απουσία του Αγουέρο

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Καλά τα πήγε ο Άγγλος διαιτητής, υπήρξαν όμως παράπονα από τον Γκουαρντιόλα στο κατά πόσον η μπάλα βρήκε σε ποδοσφαιριστή της Σίτι που οδήγησε στο κόρνερ με το οποίο η Τσέλσι έκανε το 2-0