Τότεναμ - Τσέλσι 1-0: Με Κέιν και VAR...η Τότεναμ πήρε το προβάδισμα! (vid)

Σε 16 μέρες ο επαναληπτικός στο Stamford Bridge

Σημαντικό προβάδισμα για την ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο, επικράτησε στο 1ο σκέλος του ημιτελικού του Λίγκ Καπ με 1-0, χάρις το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κέιν στο 26ο λεπτό, ένα πέναλτι το οποίο δόθηκε αφού πρώτα χρησιμοποιήθηκε το VAR. Καλύτερη η Τσέλσι στο 2ο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Δεν θα μετράει το εκτός έδρας γκολ στον επαναληπτικό.

Α’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το Λονδρέζικο ντέρμπι με τους δύο μονομάχους να δείχνουν τις διαθέσεις τους από νωρίς στο παιχνίδι. Αρχικά η φιλοξενούμενη Τσέλσι απείλησε πρώτη με τον Μπάρκλεϊ στο 4ο λεπτό να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Γκαζανίγκα να μαζεύει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τρίπιερ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κέιν έπιασε το ανάποδο ψαλίδι αλλά αποκρούστηκε εύκολα από τον Κέπα. Στη συνέχεια η Τσέλσι είχε κάποια μακρινά σουτ με τους Χάντσον-Οντόι και Μπάρκλεϊ αλλά δεν απείλησαν την εστία του Αργεντινού τερματοφύλακα της Τσέλσι. Η φάση όμως του 1ου ημιχρόνου άνηκε στη Τότεναμ, στο 26ο λεπτό όταν ο Κέιν ανατράπηκε από τον Κέπα και από τα ένδεκα βήματα έκανε το 1-0 για την Τότεναμ. Αυτό ήταν το 160ο τέρμα του Άγγλου επιθετικού, ο οποίος έγινε ο 1ος ποδοσφαιριστής στην ιστορία των Σπερς που έφτασε τα 2ο γκολ για πέντε συνεχόμενες σεζόν. Για την υπόδειξη του πέναλτι έγινε χρήση του VAR. Στο 39ο λεπτό η Τσέλσι έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν από τη σέντρα του Αλόνσο, ο Καντέ έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι, όπως και στο 45’ όταν ο Χάντσον-Οντόι έβγαλε τη σέντρα, με τον Γκαζανίγκα να αποκρούει και την μπάλα και την μπάλα να βρίσκει επίσης το δοκάρι.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε επίσης με καλό ρυθμό, όπως το 1ο με την Τσέλσι όμως να είναι αυτή που είχε ανάγκη να επιτεθεί έτσι ώστε να ισοφαρίσει. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους γηπεδούχους με το μακρινό σουτ του Κέιν, το οποίο αποκρούστηκε από τον Κέπα στο 52ο λεπτό. Στο 54’ το επίσης πολύ καλό σουτ, αυτή τη φορά για την Τσέλσι και τον Καντέ, αποκρούστηκε εξαιρετικά από τον Γκαζανίγκα. Στο 59’ ο Αζάρ εκτέλεσε το κόρνερ, Ο Μπάρκλεϊ έπιασε αρχικά την κεφαλιά και ο Κρίστενσεν από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Τότεναμ να μην απειλεί σχεδόν καθόλου, παρ’ όλα αυτά κρατούσε το υπέρ της σκορ. Η Τσέλσι προσπάθησε μέχρι το τελευταίο λεπτό για να ισοφαρίσει, αλλά το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Τότεναμ: Το γκολ του Κέιν αποδείχτηκε καθοριστικό για τους Σπερς, πολύ καλή η αμυντική τετράδα, αλλά και ο Αργεντινός τερματοφύλακας Γκαζανίγκα, ήταν παρόν σε όλες τις φάσεις της Τσέλσι και απέτρεψε την ισοφάριση.

Τσέλσι: Οι πιο δραστήριοι για τους Μπλε ήταν οι Χάντσον-Οντόι και Αζάρ, αφού ότι καλό περνούσε ήταν από τα δικά τους πόδια, παρ’ όλα αυτά φάνηκε η απουσία ενός καλού επιθετικού.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Τότεναμ: Δεν απογοήτευσε κάποιος, όμως η επιθετική τετράδα δεν ήταν και τόσο απειλητική, ειδικά στο 2ο ημίχρονο δεν είχαν κάποια τελική προσπάθεια.

Τσέλσι: Πολλά και άσκοπα σουτ από τον Μπάρκλεϊ, υστέρησε ο Γουίλιαν, ενώ δεν βοήθησε ο Πέδρο που πέρασε ως αλλαγή.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Τότεναμ (Ποκετίνο): Σημαντικό προβάδισμα για την ομάδα του, θα πάει στο Stamford Bridge σε 16 μέρες με στόχο να στείλει την ομάδα του στον τελικό, έτσι ώστε να διεκδικήσει το 1ο της τρόπαιο από το 2008.

Τσέλσι (Σάρι): Δεν κατάφερε να σκοράρει η ομάδα του παρά τις ευκαιρίες που είχε και πλέον θα πρέπει να ψάξει και για κάποιον φορ μιας και είναι φανερό εδώ και καιρό το επιθετικό πρόβλημα της Τσέλσι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Michael Oliver): Σωστά έγινε η χρήση του VAR και σωστά δόθηκε το πέναλτι που έκρινε το παιχνίδι. Δεν αντιμετώπισε άλλες δυσκολίες.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Τότεναμ (Ποκετίνο): Γκαζανίγκα, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσεζ, Ρόουζ, Γουίνκς (Σκιπ 89'), Σισσοκό, Έρικσεν (Γιορέντε 91'), Άλι, Σον (Λαμέλα 79'), Κέιν

Τσέλσι (Σάρι): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Αλόνσο, Ζορζίνιο, Καντέ, Μπάρκλεϊ (Κόβασιτς 75'), Γουίλιαν (Πέδρο 62'), Αζάρ, Χάντσον-Οντόι (Ζιρού 79')

Σκόρερς: Κέιν /-

Κίτρινες Κάρτες: Γουίνκς, Σάντσεζ, Λαμέλα / Κέπα