Τότεναμ – Λίβερπουλ 4-1: Τυφώνας Κέιν με άξιους συμπαραστάτες

Σε ένα παιχνίδι με μπόλικο θέαμα, με ένταση αλλά χωρίς το σασπένς περί αποτελέσματος, η Τότεναμ διέσυρε την Λίβερπουλ με 4-1

Σε ένα παιχνίδι με μπόλικο θέαμα, με ένταση αλλά χωρίς το σασπένς περί αποτελέσματος, η Τότεναμ διέσυρε την Λίβερπουλ με 4-1. Η ομάδα του Ποτσετίνο ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά να κάνει, δηλαδή να σκοράρει και να παίρνει τρίποντα. Δυο τέρματα ο Κέιν, ένα ο Ντέλε Άλι και ένα ο Σον, με τον Σαλάχ να πετυχαίνει το τέρμα της Λίβερπουλ.

Α’ ημίχρονο

Εντυπωσιακό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του. Στο 4’ του αγώνα ο Κέιν έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ, πέρασε όμορφα τον Μινιολέ και πλάσαρε για το 1-0. Μετά από 8’ λεπτά ήρθε και το 2-0 για την Τότεναμ. Ο Γιορίς με βολέ έστειλε την μπάλα προς τον Κέιν, ο Λόβρεν έχασε την κεφαλιά και έτσι ο Κέιν μόνος, έστρωσε στον Σον που με ωραίο πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0. Στο 16’ του αγώνα, ο Έρικσεν έστειλε μια μαγική μπαλιά προς τον Σον που με μια βολίδα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μινιολέ. Η απάντηση της Λίβερπουλ ήρθε στο 25’. Ο Σαλάχ μπήκε στην περιοχή του Γιορίς, έκανε ένα κακό πλασέ, όμως η μπάλα κατέληξε αργά και βασανιστικά στο δοκάρι της Τότεναμ και μέσα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σον έφυγε σε τετ α τετ με τον Μινιολέ όμως να βγαίνει κερδισμένος. Στο 45’ και ενώ η Λίβερπουλ πίεζε η Τότεναμ κέρδισε ένα φάουλ, έγινε το γέμισμα, ο Μάτιπ έδιωξε λανθασμένα και ο Ντέλε Άλι με μια βολίδα από το ύψος της περιοχής έγραψε το 3-1.

Β’ ημίχρονο

Παρά το γεγονός πως όλοι περίμεναν τη Λίβερπουλ να μπει με περισσότερη όρεξη για επίθεση, αυτό δεν έγινε ποτέ. Αντίθετα στο 51’ ο Κέιν έπιασε μια κεφαλιά έπειτα από κόρνερ με τη μπάλα να περνά έξω. Έξι λεπτά αργότερα ο Κέιν έβαλε τέλος στο παιχνίδι ουσιαστικά. Ο Τρίπιερ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Μινιολέ έδιωξε λανθασμένα, ο Φερτόνγκεν έκανε το σουτ, με το Φιρμίνιο να σώζει στη γραμμή και τη μπάλα να καταλήγει στον Κέιν που είπε ευχαριστώ και σκόραρε. Στο 62’ και έπειτα από διώξιμο του Μάτιπ σε κόρνερ, ο Έρικσεν εξαπέλυσε μια βολίδα, με τη μπάλα όμως να φεύγει έξω. Στο 66’ ο Κουτίνιο έκανε ένα απίστευτο σουτ με την μπάλα να κατευθύνεται στο παραθυράκι του Γιορίς, όμως ο πορτιέρο της Τότεναμ πραγματοποίησε μια θεαματική απόκρουση με αντίθετο χέρι. Στο 73’ ο Κουτίνιο δοκίμασε ακόμη μια φορά το πόδι του, όμως ο Γιορίς ήταν έτοιμος. Τα λεπτά που είχαν μείνει ήταν διαδικαστικά και το 4-1 ήταν το τελικό σκορ.

Ενδεκάδες

Τότεναμ: Γιορίς, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνγκεν, Τρίπιερ, Οριέ, Άλι, Ουίνκς, Έρικισεν, Σον, Κέιν

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Γκόμεζ, Μορένο, Μάτιπ, Λόβρεν, Τσαν, Χέντερσον, Μίλνερ, Κουτίνιο, Φιρμίνο, Σαλάχ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Τελευταία Ενημέρωση