Έκανε… πλάκα στην Τσέλσι η Τότεναμ!

Τεράστια σημασίας νίκη για τους Spurs!

Μεγάλη νίκη για την Τότεναμ στο Λονδρέζικο ντέρμπι μιας και επικράτησε με 3-1 της Τσέλσι στο Wembley με τα γκολ των Άλι, Κέιν και Σον, ενώ για τους «μπλε» μείωσε στο τέλος ο Ζιρού. Πλέον με αυτή τη νίκη τα «σπιρούνια» προσπέρασαν την Τσέλσι στη βαθμολογία, αφού είναι στη 3η θέση, 2 βαθμούς περισσότερους από την κατώτερη σήμερα αντίπαλο τους.

Α΄Ημίχρονο

Πολύ καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο ντέρμπι κι αυτό γιατί ήταν ιδιαίτερα επιθετικοί, κάτι για το οποίο καρποφόρησαν μιας και μόλις στο 8ο λεπτό, ο Ντέλε Άλι ανέβηκε πιο ψηλά από όλους, στο φάουλ του Έρικσεν και έκανε το 1-0. Τα «σπιρούνια» συνέχισαν να δείχνουν την ανωτερότητα τους και έφτασαν στο 2-0 μετά από σουτ του Κέιν έξω από τη περιοχή και για το οποίο φέρει ευθύνη ο Κέπα μιας και έμεινε άγαλμα. Χαρακτηριστικό αυτού του ημιχρόνου το γεγονός πως υπήρχαν πολλά ατομικά λάθη από πλευράς Τσέλσι και κυρίως στο χώρο του κέντρου από τους Ζορζίνιο-Κόβασιτς. Στη συνέχεια προσπάθησαν οι «Μπλε» να απειλήσουν αλλά η άμυνα της Τότεναμ έβγαζε πολύ εύκολα τις φάσεις, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κέπα αναγκάστηκε να επέμβει πολλές φορές, κρατώντας το σκορ στο 2-0.

Β' Ημίχρονο

Ισορροπημένα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με την Τσέλσι να προσπαθεί να μειώσει στο σκορ, ωστόσο στο 54 ο Σον έγραψε το 3-0 μετά από εκπληκτική κούρσα και ενέργεια από τα δεξιά και πλάσαρε τον Κέπα. Στη συνέχεια η Τσέλσι δημιούργησε καλές στιγμές με τον Γουίλιαν κυρίως, παρ’ όλα αυτά η Τότεναμ δεν αρκέστηκε στο 3-0 και συνέχισε να επιτίθεται με αποτέλεσμα να χάσει 2 κλασσικές ευκαιρίες με τους Άλι και Κέιν. Στο τέλος όμως μείωσε η Τσέλσι με την κεφαλιά του Ζιρού στο 86 ενώ είχε ακόμη μια καλή στιγμή με το σουτ του Πέδρο, ωστόσο το τελικό σκορ ήταν το 3-1 για τα «σπιρούνια».

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Τότεναμ: Ήταν όλοι τους εξαιρετικοί και κυρίως η 4αδα μπροστά Άλι-Σον-Έρικσεν-Κέιν που αγωνίστηκαν μαζί για 1η φορά φέτος

Τσέλσι: Ότι καλό προσπαθούσε να δημιουργήσει περνούσε από τα πόδια των Αζάρ και Γουίλιαν

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Τότεναμ: Δεν μπορούμε να πούμε ότι υστέρησε κάποιος στην απόδοση του

Τσέλσι: Μεγάλη ευθύνη φέρει ο Κέπα στο 2-0, όμως γενικά η κεντροαμυντική λειτουργία των μπλε ήταν κάκιστη

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Τότεναμ (Ποκετίνο): Πολύ σωστός στις επιλογές του ο Αργεντινός τεχνικός, του βγήκαν όλα σήμερα

Τσέλσι (Σάρι): 1η ήττα με τον Ιταλό τεχνικό στον πάγκο, στην ίσως στη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Μάρτιν Άτκινσον): Καλή η διαιτησία του Άγγλου διαιτητή

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Φόιθ, Ντέιβις, Ντάιερ, Σισοκό, Έρικσεν, Άλι (Γουίνκς 86'), Σον (Λαμέλα 77'), Κέιν

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Λουίζ, Αλόνσο, Ζορζίνιο, Καντέ, Κόβασιτς (Μπάρκλεϊ 57'), Γουίλιαν (Ζιρού 75'), Αζάρ, Μοράτα (Πέδρο 57')

Σκόρερς: Άλι (8'), Κέιν (16') Σον(54') / Ζιρού (85')

Κίτρινες Κάρτες: - / Ρούντιγκερ, Αζάρ

Κόκκινες Κάρτες: - / -