Τότεναμ - Άρσεναλ 1-0: Αφεντικό στο Λονδίνο η Τότεναμ (vid)

Την πελατειακή σχέση της με την Άρσεναλ συνεχίζει η Τότεναμ

Η Τότεναμ Καθάρισε με 1-0 το ντέρμπι του Λονδίνου με την Άρσεναλ, έπιασε τετράδα και άφησε μακριά τους «κανονιέρηδες».

Στο 9ο λεπτό ο Τσεχ είπε όχι σε σουτ του Κέιν που κόντραρε κιόλας, ενώ στο 18’ ο Μπεγερίν σέντραρε από δεξιά αλλά ο Γουΐλσιρ δεν τελείωσε σωστά τη φάση. Στο 27’ ο Έρικσεν σέντραρε για τον Κέιν που πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Τα «σπιρούνια» μπήκαν δυνατά  στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό, ο Ντέιβις σέντραρε από αριστερά και ο Κέιν με κεφαλιά έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα το ματς πήρε φωτιά με τον Κέιν να παίρνει νέα κεφαλιά στο 52’ και  να αστοχεί για λίγο ενώ στο 54’ ο Τσεχ είπε όχι σε πλασέ του Άγγλου φορ. Στο 57’ ο Τσεχ έσωσε εκ νέου μετά από σουτ του Έρικσεν και στο 68’ ήταν η σειρά του Γιορίς να πει όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Γουΐλσιρ.

Στο 70΄ο Σον από ιδανικό σημείο έκανε τραγικό τελείωμα και στο επόμενο λεπτό ο Τσεχ έσωσε ξανά μετά από προβολή του Άλι ενώ στο 72’ ο Λαμέλα έχασε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Ποκετίνο. Στο 75’ ο Τσεχ είπε όχι σε σουτ του Τριπιέ, ενώ στο 90’ ο Λαμέλα βρέθηκε μόνος του πλάγια αριστερά στην περιοχή αλά το διαγώνιο σουτ που έκανε πέρασε λίγο άουτ. Στο 90+3' ο Λακαζέτ βρέθηκε μόνος με τον Γιορίς, τον πλασάρε αλλά δεν μπόρεσε να βρει τέρμα.

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ποτσετίνο): Γιορίς, Τριπιέ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Σον (70' Λαμέλα) , Έρικσεν, Άλι (84’ Βανιάμα), Κέιν

ΑΡΣΕΝΑΛ (Βενγκέρ): Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί (64’ Ιβόμπι), Τζάκα (86’ Γουέλμπεκ), Γουΐλσιρ, Οζίλ, Μχιταριάν (64’ Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ

Σκόρερς: Κέιν / -

Κίτρινες Κάρτες: Λαμέλα / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -