Σώθηκε στο 91’ η Τότεναμ!

Με γκολ του Έρικσεν στο 91’, η Τότεναμ γλίτωσε από γκέλα ολκής κόντρα στην Μπέρνλι, επικρατώντας με 1-0 και περιμένει το αυριανό ντέρμπι στο «Άνφιλντ»

Κάτι η υπερπροσπάθεια από το ματς της Βαρκελώνης, κάτι που η αμυντική τακτική της Μπέρνλι και η Τότεναμ τελικά τα βρήκε... μπαστούνια κόντρα στην ομάδα του Ντάιτς, αλλά τελικά ο παικταράς που λέγεται Έρικσεν κατάφερε να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του.

Στο 91’ ο Δανός μεσοεπιθετικός κατάφερε να παραβιάσει την εστία των φιλοξενούμενων και να χαρίσει στην ομάδα του ένα μεγάλο τρίποντο, που της δίνει τη δυνατότητα να παραμείνει σε απόσταση τριών βαθμών από τη Λίβερπουλ και να περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού ντέρμπι στο «Άνφιλντ» κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Γουότφορντ-Κάρντιφ 3-2

Από εκεί που φαινόταν πως θα επικρατούσε άνετα, πήγε να το κάνει… ντέρμπι η Γουότφορντ κόντρα στους «bluebirds». Ο Ζεράρ Ντεουλοφέου διένυσε αρκετά μέτρα με την μπάλα και, αφού ελίχθηκε ωραία ανάμεσα σε Μόρισον και Μανγκά, πλάσαρε εύστοχα τον Έθεριτζ, για το 1-0 στο 17ο λεπτό. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο στο 52’, με τον Χολέμπας να «χτυπάει» ξανά με ασύλληπτο σουτ, ενώ «αέρα» τριών τερμάτων έδωσε στο 64’ ο Ντομίνγκος Κίνα. Η Κάρντιφ πάντως με τον Χόιλετ στο 81ο λεπτό και ακολούθως με τον Ριντ τέσσερα λεπτά μετά, έφερε το ματς στο 3-2, χωρίς πάντως να καταφέρνει να ισοφαρίσει στο τέλος τους «hornets.

Γουλβς-Μπόρνμουθ 2-0

Από νωρίς πήρε την πρωτοβουλία των ευκαιριών η Γουλβς, και έγινε «οδηγός» του αγώνα μόλις από το 12ο λεπτό. Παρότι είχε χώρο να σουτάρει, ερχόμενος στην μεγάλη περιοχή από τα δεξία, ο Ντιόγκο Ζότα σέρβιρε στον Ραούλ Χιμένες για να κάνει αυτός ανενόχλητος το 1-0, ενώ το δεύτερο γκολ σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Καβαλιέρο. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Μπόρνμουθ, χωρίς να βοηθάει πάντως και το τερέν του «Μολινό», σε μια ιδιαίτερη βροχερή βραδιά.

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 1-0

«Δράστης» για ακόμα μια φορά ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας, βρήκε τον χρόνο και τον χώρο για να ζυγίσει καλά την μπάλα και να την στείλει με μακρινό σουτ στην εστία των «αλεπούδων». Ματς χωρίς ιδιαίτερο σασπένς και ευκαιρίες, αλλά… ζωτικής σημασίας για την Πάλας που την ανέβασε στους 15 βαθμούς, με τη Λέστερ να παραμένει στους 22.

Χάντερσφιλντ-Νιούκαστλ 0-1

Σπουδαίο «διπλό» για τη Νιουκάστλ στην έδρα των «τεριέ», με το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης να σημειώνει στο 55ο λεπτό ο Ροντόν, μετά από μια ωραία συνεργασία ανάμεσα σε τέσσερις παίκτες των φιλοξενούμενων και ανάπτυξη μέσα από συνεχές passing game. Eμφανώς ανώτερη των αντιπάλων τους η φιλοξενούμενη ομάδα, που δεν μπόρεσε όμως να το μετουσιώσει αυτό και στο αποτέλεσμα της αναμέτρησης, παίρνοντας πάντως μια σημαντική νίκη που τη διατηρεί μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.