Λέστερ από… πρόπερσι, «σκότωσε» την Τότεναμ!

Θυμίζοντας την ομάδα που κατέπληξε τον πλανήτη προ διετίας, η ψυχωμένη Λέστερ επικράτησε 2-1 της Τότεναμ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη από τις 29 Οκτωβρίου, αφήνοντας τα «σπιρούνια» να… ψάχνονται!

Η Λέστερ είναι εδώ!

Με πάθος, ψυχή, αλλά και «άστρο» από… πρόπερσι, όταν και κατέκτησε την Premier League, συγκλονίζοντας ολόκληρο τον κόσμο, η ομάδα του Κλοντ Πιελ επικράτησε 2-1 της Τότεναμ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη από τις 29 Οκτωβρίου!

Βάρντι και Μαχρέζ ήταν, επίσης… έκδοσης 2015, με τον Άγγλο επιθετικό να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση, ανοίγοντας το σκορ με γκολάρα στο 13' και όντας, γενικά, σε… διαολεμένη βραδιά, ενώ ο Αλγερινός διπλασίασε τα τέρματα των «αλεπούδων», με άλλη μία «ζωγραφιά», στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο, τα «σπιρούνια» μπήκαν… καυτά στον αγωνιστικό χώρο του ''King Power Stadium'' και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, κλείνοντας τους γηπεδούχους στο μισό γήπεδο.

Διαδρόμους, ωστόσο, προς την εστία του Σμάιχελ, δεν έβρισκαν, με τον Ποτσετίνο να «αναγκάζεται» να ρίξει, τελικά, στη «μάχη» τούς Σον και Γιορέντε, προκειμένου να ενισχύσει ακόμη περισσότερο την επιθετική του γραμμή, μπας και «βρει» κάποιο γκολ.

Είδε τον Έρικσεν, ωστόσο, να πετάει στα… σκουπίδια μια απίστευτη ευκαιρία, όχι, όμως και τον συνήθη ύποπτο, Χάρι Κέιν, ο οποίος μείωσε σε 2-1 στο 79', κάνοντας… θρίλερ το ματς. Οι Λονδρέζοι πίεσαν αφόρητα για την ισοφάριση, αλλά στο 83ο λεπτό ο Γιορέντε έχασε το… άχαστο και η Λέστερ πήρε μια τεράστια νίκη!

Η Τότεναμ, μετά και από αυτό το «κάζο», παραμένει, πλέον, χωρίς νίκη (στην Αγγλία) από τις 5 Νοεμβρίου και θα πρέπει να «ξυπνήσει» άμεσα, αν θέλει να συνεχίσει να «κυνηγάει» την τετράδα.

Στο έτερο ματς που ξεκίνησε 21:45, Μπράιτον και Κρίσταλ Πάλας «κόλλησαν» στο 0-0 και καμία από τις δύο ομάδες δεν θα πρέπει να έχει ιδιαίτερα παράπονα με τον έναν βαθμό. Πρώτο φετινό ματς στην Premier, που κράτησαν το μηδέν στην άμυνά τους φέτος οι φιλοξενούμενοι.