Κρίσταλ Πάλας-Τότεναμ 0-1: Την λύτρωσε ο Κέιν! (vid)

Με γκολ του Άγγλου φορ, η Τότεναμ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Πάλας

Λύτρωση στο 88’ για την Τότεναμ που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Πάλας κι έκανε άλμα για την είσοδο στην τετράδα.

Φοβερό ματς από την αρχή, με την άμυνα της Πάλας να προλαβαίνει τον Σέρλοθ στο 2ο μόλις λεπτό και τον Χένεσεϊ να λέει όχι σε σουτ του Ντέιβις στο 8’ ενώ στο 9’ μετά από λάθος διώξιμο του Φαν Άανχολτ, ο Κέιν έκανε το σουτ αλλά ο Χένεσεϊ ήταν και πάλι εκεί για να αποκρούσει εντυπωσιακά. Στο 15ο λεπτό ήταν η σειρά του Γιορίς να αποκρούσει εντυπωσιακά το σουτ του Μπεντεκέ και στο 50’ το σουτ του Έρικσεν κόντραρε σε σώματα και πέρας έξω.

Στο 53’ ο Κέιν κινήθηκε στην περιοχή αλλά από ιδανικό σημείο έστειλε άουτ την μπάλα και στο 58’ ο Χένεσεϊ είπε όχι σε σουτάρα του Οριέ. Ο Χένεσεϊ πραγματοποίησε ακόμη μια τεράστια επέμβαση στο 71’ σε σουτ του Έρικσεν και στο 84’ ο Οριέ με κοντινή προβολή έχασε μοναδική ευκαιρία. Τελικά στο 88ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Κέιν με κεφαλιά από πλάγια θέση έκανε το 0-1 και χάρισε τη νίκη στα σπιρούνια.

ΠΑΛΑΣ: Χένεσεϊ, Τόμκινς (85’ Ντιλέινι), Φαν Άανχολτ, Ρίντεβαλντ, ΜακΆρθουρ, Φοσού Μενσά, Γουάν Μπισακά, Μιλιβόγιεβιτς, Τάουνσεντ (86’ Τσου Γιονγκ Λι), Σέρλοθ, Μπεντεκέ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Οριέ, Ντέιβις, Σάντσες, Λαμέλα (66’ Λούκας Μόουρα), Βανιάμα, Ντεμπελέ (80’ Σον), Έρικσεν, Ντάιερ, Άλι, Κέιν