«Καθάρισε» την Λέστερ η Τότεναμ!

Με καλό ποδόσφαιρο και τρία γκολ, η Τότεναμ ξεπέρασε το εμπόδιο της Λέστερ (3-1), ξέφυγε από την τέταρτη θέση και μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι

Την... ανάσα της Τότεναμ νιώθει η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο έπαιξε για μεγάλο διάστημα εξαιρειτκό ποδόσφαιρο και «καθάρισε» την Λέστερ με 3-1, μειώνοντας τη διαφορά από την δεύτερη θέση και τους «πολίτες» στους δύο βαθμούς.

Με πρωταγωνιστή τον Έρικσεν που έφτιαξε το πρώτο γκολ στον Σάντσες (33’) και πέτυχε ο ίδιος το δεύτερο με ωραίο σουτ (63’), η Τότεναμ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων και έδειξε να καθαρίζει το ματς. Ωστόσο, η χαλαρότητα που έβγαλε η ομάδα του Ποκετίνο ήταν αρκετή για να την εκμεταλλευτεί ο Βάρντι, να μειώσει στο 76ο λεπτό και να... αγχώσει τα «σπιρούνια». Ωστόσο, σε μια κόντρα επίθεση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σον σκόραρε μετά από ασίστ του Σισοκό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.