Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 2-3: Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε (vid)

Η Τότεναμ έφυγε με τους 3 βαθμούς από το ντέρμπι του Λονδίνου

Σε ένα κλασικό ντέρμπι του Λονδίνου, με πολλές συγκινήσεις και όχι μόνο, η Τότεναμ επικράτησε της Γουέστ Χαμ με 2-3. Η ομάδα του Ποτσετίνο έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και στο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-2. Μάλιστα στο δεύτερο μέρος ο Έρικσεν έγραψε το 0-3, με τον Τσιτσαρίτο να μειώνει σε 1-3. Έπειτα από αυτό ο Οριέ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και έτσι το παιχνίδι πήρε φωτιά. Μάλιστα ο Κουγιατέ μείωσε σε 2-3 στο 86’ λεπτό, όμως η Γουέστ Χαμ άργησε να πάρει μπρος και η Τότεναμ κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι δυο ομάδες. Η Τότεναμ επιχείρησε να βγει μπροστά και να ελέγξει τον ρυθμό, όμως η Γουέστ Χαμ, με γρήγορες αντεπιθέσεις ήθελε να κάνει τη ζημιά. Στο 8’ του αγώνα και σε μια γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της Γουέστ Χαμ, ο Τσιτσαρίτο βρέθηκε μόνος έξω από την περιοχή, δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Γιορίς. Στο 23’ η Τότεναμ έχασε τεράστια φάση όταν ο Οριέ μπήκε στην περιοχή, έκανε τη παράλληλα μπαλιά ο Κέιν όμως δεν τα κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Παρά το γεγονός όμως πως οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βγουν μπροστά, δεν τα κατάφερναν με ευκολία και έτσι οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Στο 34’ όμως και μετά από λάθος του Κάρολ στο κέντρο, ο Άλι έφυγε από δεξιά, έκανε τη μπαλιά και ο Κέιν με μια εξαιρετική κεφαλιά έγραψε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι μετά από λάθος στο κέντρο του γηπέδου ο Άλι έφυγε μόνος σε τετ α τετ με τον Χαρτ, ο οποίος έσωσε, όμως η μπάλα κατέληξε στον Κέιν που χωρίς τερματοφύλακα έγραψε εύκολα το 0-2. Με το 0-2 υπέρ της η Τότεναμ δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει μακριά την Γουέστ Χαμ για τα επόμενα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της αποτέλεσμα.

Β’ ημίχρονο

Χωρίς πολλά πολλά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η Τότεναμ κρατούσε εύκολα το πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα στο 58’ ο Κέιν εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στην επόμενη φάση ο Οριέ έκανε τη μπαλιά και ο Έρικσεν σημείωσε το 0-3. Στο 65’ ο μετά από κόρνερ ο Φοντέ έπιασε τη πρώτη κεφαλιά, και έπειτα ο Τσιτσαρίτο έγραψε το 1-3. Μάλιστα στο 69’ είχαμε νέα αλλαγή δεδομένων στο παιχνίδι, όταν ο Οριέ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι η Τότεναμ έμεινε με δέκα. Στο 78’ ο Τσιτσαρίτο έκανε το σουτ, όμως ο Λιορίς, έσωσε την Τότεναμ σε ένα πολύ σημαντικό χρονικό σημείο. Στο 86’ ο Μαζουακού έφυγε από αριστερά, έκανε την μπαλιά και ο Κουγιατέ με μια δυνατή κεφαλιά έγραψε το 2-3. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Η Γουέστ Χαμ έψαξε την ισοφάριση όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει. Αντίθετα στο 92’ ο Ντέιβις μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Γουέστ Χαμ: Χαρτ, Φοντέ, Ριντ, Ογκμπόνα, Ζαμπαλέτα, Κουγιατέ, Νομπλ, Κρέσγουελ, Αντόνιο, Αρναούτοβιτς, Τσιτσαρίτο

Τότεναμ: Γιορίς, Αλντεβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόγκεν, Οριέ, Σισοκό, Ντάιερ, Ντέιβις, Αλι, Ερικσεν, Κέιν

ΤΟΤΕΝΑΜ: Τελευταία Ενημέρωση