Έγινε... 40αρης ο Κέιν

Στην τρίτη γκέλα της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος υποχρεώθηκε η Τότεναμ, που είδε τον Χάρι Κέιν να φτάνει τα 40 γκολ στο ημερολογιακό έτος 2017, μετά από 39 ματς.

Στην τρίτη γκέλα της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος υποχρεώθηκε η Τότεναμ, που είδε τον Χάρι Κέιν να φτάνει τα 40 γκολ στο ημερολογιακό έτος 2017, μετά από 39 ματς, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή απέναντι στην Γουέστ Μπρομ. Στο 1-1 έκλεισε ο αγώνας, με τους Spurs να χάνουν σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της πρωτιάς.

Με τον Γκάρι Μέγκσον στον πάγκο, οι “baggies” μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο για να κάνουν την ζημιά και αυτό φάνηκε από το 5ο κιόλας λεπτό, όταν πήραν το προβάδισμα με τον Σάλομον Ροντόν, εκμεταλλευόμενοι το πολύ νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων.

Η εικόνα των παικτών του Μαουρίσιο Ποτσετίνο στο χορτάρι συνεχίστηκε να είναι κακή, με το σύνολο του Αργεντινού να θυμίζει τις μέρες που δυσκολευόταν πάρα πολύ στο “Γουέμπλεϊ”. Στα σκουπίδια γενικά το πρώτο μέρος, έγιναν ωστόσο κάποιες ευκαιρίες προς το φινάλε και έμειναν μερικές υποσχέσεις για το δεύτερο... Εντελώς διαφορετική η Τότεναμ με την επιστροφή των ομάδων, άρχισε να ψάχνει από την πρώτη στιγμή το γκολ της ισοφάρισης, αλλά οι ευκαιρίες δεν ερχόντουσαν με τίποτα.

Όλα αυτά για να φτάσουμε ένα τέταρτο πριν από το φινάλε, όταν Ντέλε Άλι και Χάρι Κέιν συνδυάστηκαν για ακόμη μία φορά στην καριέρα τους στον σύλλογο, με τον δεύτερο να πετάγεται στον σωστό χρόνο για να νικήσει τον Φόρστερ κάτω από τα πόδια και να φτάσει τα 40 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

Μάλιστα ο χαρισματικός Άγγλος φορ έφτασε στην Πρέμιερ Λιγκ και τα 100 γκολ που έχει είτε άμεση είτε έμμεση συμμετοχή, με 87 τέρματα έχοντας και13 ασίστ. Δόθηκαν μάχες για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, αλλά αυτή που θα μπορούσε να φτάσει σε αυτό ήταν η Γουέστ Μπρομ, σε αντεπίθεση με τέσσερις εναντίον δύο, αλλά ο Ροντόν έκανε λάθος και η φάση αντιμετωπίστηκε έστω και την έσχατη στιγμή.

Πηγή: england365.gr

ΤΟΤΕΝΑΜ: Τελευταία Ενημέρωση