Άνετη πρόκριση για Τότεναμ (vid)

Η Τότεναμ κέρδισε με 2-0 τη Νιούπορτ και καθάρισε την πρόκριση

Με σκορ 2-0 επικράτησε η Τότεναμ της Νιούπορτ στον επαναληπτικό του «Γουέμπλεϊ» και προκρίθηκε στον πέμπτο γύρο του FA Cup όπου και θα αντιμετωπίσει την Ρότσντεϊλ. Νταν Μπάτλερ (σ.σ. αυτογκόλ - 24') και Έρικ Λαμέλα (34’) τα τέρματα των «σπιρουνιών».

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο τρέχει πλέον ένα σερί δώδεκα παιχνιδιών χωρίς εντός έδρας ήττα σε όλες τις διοργανώσεις ενώ ο Λαμέλα βρήκε δίχτυα έπειτα από 504 στείρες ημέρες, αφού είχε να σκοράρει από το Σεπτέμβριο του 2016 σε αναμέτρηση με την Τζίλιγχαμ για το Λιγκ Καπ.

Το ματς:

Τα «σπιρούνια» κυριάρχησαν από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και χωρίς να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο 23ο λεπτό με τη σέντρα του Σισοκό να απομακρύνεται με λάθος τρόπο από τον Μπάτλερ, ο οποίος αλλοίωσε την πορεία της μπάλας και την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του. Το δεύτερο γκολ ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα, όταν ο Σον ξεδίπλωσε μια όμορφη επίθεση, πασάροντας στο σωστό χρόνο στα πόδια του Έρικ Λαμέλα, ο οποίος τελείωσε τη φάση ψύχραιμα για το 2-0!

Το δεύτερο μέρος δεν επεφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις εκτός από τις προϋποθέσεις που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ. Σον (65’), Έρικσεν (68’), Γιορέντε (76’) τελείωσαν επιπόλαια τις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν ενώ στο 83ο λεπτό ο Ντέλε Άλι σημάδεψε το δοκάρι.

Οι συνθέσεις:

Τότεναμ: Βορμ, Αλντερβάιρελντ, Φόιθ, Οριέρ, Ρόουζ (86’ Γουόκερ-Πίτερς), Γουίνκς, Γουανιάμα (78’ Ντέλε Άλι), Σισοκό, Λαμέλα, Σον (61’ Έρικσεν), Γιορέντε

Νιούπορτ: Ντέι, Γουάιτ (77’ Ο’Μπράιαν), Ντιμέτριου, Πάιπ (67’ ΜακΚόλσκι), Μπάτλερ, Γουίλμοτ, Νουμπλ, Τόζερ (59’ Ντόλαν), Λαμπατί, Μπένετ, Άρμοντ