Τιμώρησε την Μπράιτον η Μπόρνμουθ!

Εξαιρετικό ποδαρικό στην Premier League για το 2018, αλλά δίχως νικητή…

Εξαιρετικό ποδαρικό στην Premier League για το 2018, αλλά δίχως νικητή… Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με τέσσερα γκολ, Μπράιτον και Μπόρνμουθ ήρθαν ισόπαλες 2-2, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής στην Αγγλία, με τους φιλοξενούμενους να… τιμωρούν τους γηπεδούχους στο 79', για την αδυναμία τους να «καθαρίσουν» τη νίκη.

Τα «κεράσια» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ και είδαν τους «κύκνους» να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες στο 2-1, με τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου να επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά, όταν ο Γουίλσον «χτύπησε» για το τελικό σκορ στο ''Falmer Stadium'' -και ενώ η ομάδα του, πάντως, πίεζε από το 70', προκειμένου να πάρει τον βαθμό, όπως και έγινε.

Η Μπράιτον ήταν αυτή που μπήκε πιο ψυχωμένη στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε, μόλις στο 5', να βρει δίχτυα με τον Νόκερτ. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο πίεσης από τους γηπεδούχους, με την Μπόρνμουθ να ισορροπεί στη συνέχεια και κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο, να φέρνει το ματς στα ίσα, χάρη στο τέρμα του Στιβ Κουκ, στο 33'.

Παρόμοιο και το δεύτερο 45λεπτο, με τους «κύκνους» να ξεκινούν και πάλι δυνατά, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα, με τον Μάρεϊ, στο 48'. Στη συνέχεια έχασαν ευκαιρίες, για να πετύχουν το «τρίποντο», αλλά, όπως προείπαμε, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο και ισοφάρισαν ξανά, φεύγοντας με το 2-2 από το Μπράιτον.

Το αποτέλεσμα αυτό, πάντως, δεν ευνοεί, ουσιαστικά, καμία από τις δύο ομάδες, αφού η Μπράιτον βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Μπόρνμουθ μόλις στο +3!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπράιτον: Ράιαν, Ντανκ, Ντάφι, Στίφενς, Σάτνερ, Πρόπερ, Γκρος (89' Μπράουν), Σκελότο (77' Σαλτόρ), Νόκερτ, Μάρεϊ, Ιθκέρδο.

Μπόρνμουθ: Μπέγκοβιτς, Φράνσις, Κουκ, Σμιθ, Ντάνιελς, Κουκ, Πάου (60' Άκε), Άρτερ (71' Γκόσλινγκ), Άιμπ, Αφόμπε (67' Μουσέτ), Γουίλσον

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση