Τα μοίρασαν στο Λονδίνο (vid)

Γουέστ Χαμ και Λέστερ έμειναν στην ισοπαλία με 1-1 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ

Η Γουέστ Χαμ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή στην αναμέτρηση με τη Λέστερ και το τελικό 1-1 τη διατήρησε μακριά από τις νίκες για έκτη συνεχόμενη αγωνιστική στην Πρέμιερ Λιγκ, παραμένοντας στην επικίνδυνη ζώνη.

Οι Λονδρέζοι έμειναν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Ολμπράιτον στο 8', όμως λίγο πριν το σφύριγμα για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ισοφάρισαν με τον Κουγιατέ (45'). Στο δεύτερο μέρος ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν τις «αλεπούδες» όμως το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Γουέστ Χαμ παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη, ενώ η 11η Λέστερ απέχει πλέον μόλις 4 πόντους.

Το ματς:

Στο ίδιο έργο θεατές. Κάπως έτσι θα ένιωσαν οι οπαδοί της Γουέστ Χαμ στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου, όταν είδαν τη Λέστερ να ανοίγει το σκορ στο 8' με τον Ολμπράιτον και την ομάδα τους να παρουσιάζει συμπτώματα… διάλυσης στα επόμενα λεπτά!

Οι «αλεπούδες» εκμεταλλεύτηκαν την ψυχρολουσία, την ασύνδετη μεσαία γραμμή της αντιπάλου και επέβαλλαν το ρυθμό τους, πιέζοντας για ακόμη ένα γκολ. Από το 30' και μετά, όμως, οι Λονδρέζοι άρχισαν να… πατούν γήπεδα και να βελτιώνουν την μέχρι πρότινος κάκιστη εικόνα τους. Πρέσαραν ψηλά, αναγκάζοντας τη Λέστερ σε πολλά λάθη και εν τέλει δικαιώθηκαν, όταν στο 45' ο Κουγιατέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1. Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε βάρος του Ολμπράιτον, όμως σωστά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε»…

Η ισοφάριση τόνωσε ψυχολογική τη Γουέστ Χαμ, η οποία βγήκε σαφώς πιο «φορτσάτη» στο δεύτερο μέρος. Από τη μεριά της η Λέστερ ήταν μπλοκαρισμένη και σε καμία περίπτωση δεν θύμιζε την ομάδα του πρώτου ημίωρου.

Τα «σφυριά», λοιπόν, πίεσαν ακόμη περισσότερο τους αντιπάλους τους και αναζήτησαν - με την ώθηση του κόσμου- την ανατροπή. Ο Αρναούτοβιτς ήταν εξαιρετικός, προκάλεσε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, όμως καμία από τις προσπάθειες του- αλλά και των συμπαικτών του- δεν είχε ευτυχή κατάληξη, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουέστ Χαμ: Xαρτ, Ζαμπαλέτα, Ριντ, Ογκμπόνα, Κρέσουελ, Κουγιατέ, Ομπιάνγκ, Αρναούτοβιτς (69' Α. Αγιού), Λανζίνι, Μαζουακού, Κάρολ

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Φουκς, Μαχρέζ (70' Τσίλουελ), Εντιντί, Ολμπράιτον, Ιμπόρα, Γκρέι, Βάρντι

Πηγή:england365.gr