Στο τέλος μίλησε ο Κάρολ!

Η Στόουκ κρατούσε μια μεγάλη νίκη στα χέρια της ως το 90ο λεπτό αλλά ο Κάρολ με ένα πανέμορφο γκολ χάρισε την ισοπαλία 1-1 στη Γουέστ Χαμ και παράλληλα έσπρωξε τους πότερς προς την Τσάμπιονσιπ.

Στο 12ο λεπτό ο Χαρτ είπε όχι σε σουτ του Μπάουερ, ενώ στο 17’ ήταν η σειρά του Μπάτλαντ να αποκρούσει το μακρινό σουτ του Κρέσγουελ. Στο 33’ ο Ντιούφ σούταρε πάνω στον Χαρτ ενώ στο 36’ ο Μπάτλαντ και πάλι έσωσε τη Στόουκ μετά από σουτ του Αρναούτοβιτς.

Στο 55’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Αρναούτοβιτς ως οφσάιντ ενώ στο 66’ ακυρώθηκε κι άλλο γκολ της Γουέστ Χαμ, παρόμοιο με εκείνο που ακυρώθηκε στην Τούμπα. Τρία λεπτά μετά ο Μπάτλαντ απέκρουσε φάουλ του Άλεν, ενώ στο 79’ ο Χαρτ έχασε την μπάλα μετά από σουτ του Σακιρί και ο Κράουτς από κοντά έκανε το 0-1 με προβολή. Ωστόσο στο 90’ ο Κάρολ με φοβερό γυριστό στην κίνηση έκανε το 1-1.

Στο 90+2’ ακυρώθηκε γκολ του Τσιτσαρίτο κι ένα λεπτό μετά η κεφαλιά του Μάρτινς Ίντι έφυγε έξω.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Νόουμπλ, Μαζουακού (81’ Λανσίνι), Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Μάριο (86’ Κάρολ), Κουγιάτ, Φερνάντες (77’ Τσιτσαρίτο), Αρναούτοβιτς, Ράις

ΣΤΟΟΥΚ: Μπάτλαντ, Μάρτινς Ίντι, Πίτερς, Μπάουερ (70’ Κράουτς), Ζουμά, Σόουκρος, Άλεν, Σακιρί, Ν’Ντιαγέ, Ντιούφ (87’ Άιρλαντ), Σόμπι (61’ Κάμερον)