Πρέμιερ Λιγκ: Ξέσπασε στην Πάλας η Έβερτον, χαρακίρι για τη Στόουκ

Η Έβερτον διέλυσε την Κρίσταλ Πάλας (3-1) και πήρε βαθμολογική ανάσα

Έψαχνε ένα ξέσπασμα η Έβερτον και το βρήκε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας!

Η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις επικράτησε 3-1 της Κρίσταλ Πάλας, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο και πήρε βαθμολογική ώθηση που την εδραιώνει στη μέση της κατάταξης, μακριά από τους μπελάδες της ζώνης του υποβιβασμού.

Όλα τα… λεφτά για τους γηπεδούχους ήταν το δεύτερο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν όλα τα γκολ της επικράτησής τους, με τον Σίγκουρντσον να ανοίγει το δρόμο μόλις στο 46’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Νιάς έκανε το 2-0, κλειδώνοντας τη νίκη. Το τρίτο γκολ για τα «ζαχαρωτά» πέτυχε ο Ντέιβις, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μιλιβόγεβιτς στο 83’ από το σημείο του πέναλτι.

Μεγάλη ευκαιρία για να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού έχασε η Στόουκ, που παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από την Μπράιτον με το γκολ του Ιθκιέρδο στο 32’, ισοφάρισε με τον Σακίρι στο 68’, με τον Ελβετό διεθνή να πετυχαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα γκολ σε δύο συνεχόμενα ματς. Στις καθυστερήσεις οι «potters» κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Άνταμ δεν κατάφερε να ευστοχήσει με το 1-1 να γράφεται ως επίλογος του παιχνιδιού.

Την εξαιρετική της πορεία με τον Κάρλος Καρβαλιάλ στον πάγκο της συνέχισε η Σουόνσι, αφού μετά τη Λίβερπουλ και την Άρσεναλ υπέταξε και την Μπέρνλι, επικρατώντας 1-0. Σκόρερ για τους «κύκνους», που σημείωσαν την τρίτη τους νίκη στα 5 τελευταία ματς, ήταν ο Κορεάτης, Κι στο 81’.

Στο άλλο ματς που είχε σέντρα στις 17:15, η Γουέστ Χαμ νίκησε 2-0 τη Γουότφορντ, έχοντας σε ρόλο εκτελεστών τα δυνατά της… χαρτιά, καθώς ο Ερνάντες στο 38’ και ο Αρναούτοβιτς στο 78’, διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα με το οποίο τα «σφυριά» ισοβαθμούν πλέον με τις «σφήκες» στους 30 βαθμούς.