Πρέμιερ Λιγκ: Πάρτι για Τσέλσι και Λίβερπουλ! (vids)

Οι «μπλε» πέρασαν (4-0) από τη Γουέστ Μπρομ και οι ''reds'' νίκησαν 3-0 τη Σαουθάμπτον

Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα συνέχισαν το… χτίσιμο των νικηφόρων σερί τους Τσέλσι και Λίβερπουλ.

Οι πρωταθλητές, με τον Άλβαρο Μοράτα σε μεγάλα κέφια, να κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο του ''Hawthorns'', επικράτησαν άνετα 4-0 της τραγικής Γουέστ Μπρομ και, έστω και προσωρινά (καθότι η Γιουνάιτεντ παίζει τώρα), «σκαρφάλωσαν» στη 2η θέση της Premier League -στο -9 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, που πέρασε από το Λέστερ (0-2).

Μοράτα (17'), Αζάρ (23') και Αλόνσο (38') «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Αντόνιο Κόντε να φτάνει στο θριαμβευτικό 4-0 και πάλι με σκόρερ τον Βέλγο, στο 62', για την 4η συνεχόμενη νίκη των «μπλε» στο πρωτάθλημα! Σε ένα ματς, μάλιστα, που θύμισε… Ελλάδα, καθώς ο κόσμος αποδοκίμασε έντονα τη Γουέστ Μπρομ, που κατρακύλησε στη 17η θέση…

Την ίδια ώρα, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να αποδεικνύει ξανά πως είναι, ίσως, ο πιο φορμαρισμένος παίκτης, αυτήν τη στιγμή, στα «μεγάλα» ευρωπαϊκά πρωτάθλημα, καθώς πέτυχε άλλα δύο γκολ (πέρα από τη συνολική, καταπληκτική εικόνα του) και έφτασε τα εννέα στην Premier, «σκαρφαλώνοντας» στην κορυφή της λίστας των σκόρερ, η Λίβερπουλ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Σαουθάμπτον, επικρατώντας 3-0 των «αγίων» στο «Άνφιλντ».

Αυτή, ήταν η τρίτη σερί νίκη των «κόκκινων», που δείχνουν σιγά-σιγά να συνέχονται. Στο 31', ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ με πλασέ… σκέτη ζωγραφιά, ενώ «έγραψε» το 2-0 λίγο πριν «βγει» το πρώτο ημίχρονο, έπειτα από την εκπληκτική μπαλιά του Κουτίνιο, ο οποίος, στο 68', έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δείχνοντας πως «επιστρέφει» και αυτός μαζί με την ομάδα του Γίργκεν Κλοπ…

Aπό εκεί και πέρα, την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε και η Μπέρνλι, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Σουόνσι με σκορ 2-0 και παρέμεινε στην 7η θέση της Premier League! Ματσάρα στο «Σέλχαρστ Παρκ», με τις Κρίσταλ Πάλας και Έβερτον να μένουν στο ισόπαλο 2-2. Σε ανοδική πορεία η Μπόρνμουθ, συνέτριψε 4-0 τη Χάντερσφιλντ.