Πρέμιερ Λιγκ: Με το ζόρι η Γιουνάιτεντ, με τη… μαγκιά της η Γουότφορντ!

Η ομαδάρα του Μάρκο Σίλβα πέρασε με το επιβλητικό 3-0 από το Νιούκαστλ και συνεχίζει… τρένο!

Φοβερά πράγματα από την εκπληκτική Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα -στο τελευταίο, ίσως, παιχνίδι του Πορτογάλου στον πάγκο της, πριν μετακομίσει στο Λίβερπουλ για χάρη της Έβερτον!

Οι «σφήκες» ήταν, απλά, καταιγιστικές και πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή τους στη φετινή σεζόν, πέρασαν με το εμφατικό 3-0 από την έδρα της τραγικής Νιούκαστλ, «βλέποντας», πλέον, πεντακάθαρα την πρώτη πεντάδα της Premier League!

Σπουδαίο ματς από τον Μάρφιν Ζέχελαρ στο αριστερό άκρο της άμυνας των φιλοξενούμενων, όπως και από τον Γουίλ Χιουζ, με τον νεαρό Άγγλο να βρίσκει δίχτυα σε ακόμη ένα ματς, ανοίγοντας το σκορ, για να έρθει το 2-0 από τον Γέντλιν, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, να «τελειώσει», ουσιαστικά, την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ.

Μάλιστα, υπήρξε και… κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Γκρέι να «γράφει» το τελικό 0-3 στο 62', για ένα σπουδαίο «τρίποντο» της Γουότφορντ!

Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα έβρισκε… σκούρα απέναντι στη σκληροτράχηλη Μπράιτον, επικρατώντας, τελικά, αλλά πολύ δύσκολα, 1-0 των «γλάρων», δείχνοντας πως ακόμη δεν έχει ξεπεράσει τη «σφαλιάρα» στη Βασιλεία.

Το μοναδικό τέρμα για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πέτυχε ο Γιανγκ, στο 66', με σουτ έξω από την περιοχή, και την μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Ντανκ και να αλλάζει πορεία, καταλήγοντας στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων.

Το… δώρο στη Σίτι, λοιπόν, δεν έγινε από τη συμπολίτισσα, ήρθε, ωστόσο, από την Τότεναμ! Τα «σπιρούνια» έκαναν ακόμα μία εντός έδρας «γκέλα», αυτήν τη φορά απέναντι στη Γουέστ Μπρομ (1-1), «πληρώνοντας», ξανά την αδυναμία τους να «καθαρίσουν» τα παιχνίδια στο «Γουέμπλεϊ».

Ο Σάλομον Ροντόν, με πανέξυπνο διαγώνιο συρτό πλασέ, άνοιξε το σκορ μόλις στο 3', με τον Χάρι Κέιν να ισοφαρίζει στο 74ο λεπτό, με ένα από τα κλασικά τελειώματά του, έπειτα από ασίστ του Ντελέ Άλι. Αμφότεροι, πάντως, κινήθηκαν σε ρηχά νερά… Οι Λονδρέζοι, πλέον, κινδυνεύουν να βγουν εκτός τετράδας, σε περίπτωση νίκης της Λίβερπουλ στο ντέρμπι με την Τσέλσι (σέντρα στις 19:30).

Στα άλλα δύο παιχνίδια, η Στόουκ προηγήθηκε με τον Σακίρι στο 53ο λεπτό, αλλά η Κρίσταλ Πάλας του Ρόι Χότζον συνήλθε αμέσως και με τον Ρούμπεν-Λόφτους Τσικ έφτασε στο 1-1 τρία λεπτά αργότερα, με τους «αετούς» να κάνουν, τελικά, την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις, με τον Μαμαντού Σακό! Στο 0-0, τέλος, έμειναν Σουόνσι και Μπόρνμουθ.