Πρέμιερ Λιγκ: «Καθάρισε» για πάρτη του… Κέιν ο Σον!

Με δύο τέρματα του Κορεάτη η Τότεναμ νίκησε 2-0 τη Χάντερσφιλντ

Στην άστοχη (και όμως) μέρα του Χάρι Κέιν… έπιασε δουλειά ο Σον Χιούνγκ-Μιν για την Τότεναμ!

Με δύο γκολ, ο Κορεάτης «καθάρισε» για πάρτη του Άγγλου επιθετικού και της Τότεναμ, οδηγώντας τα «σπιρούνια» στην άνετη, εντός έδρας επικράτηση επί της Χάντερσφιλντ, με σκορ 2-0. Αυτό ήταν το πρώτο ματς πρωταθλήματος για τον Κέιν, από τις 31 Ιανουαρίου και το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που δεν βρίσκει δίχτυα!

Ο Σον, στον αντίποδα, έφτασε τα 10 τέρματα στην Premier League, με τους Λονδρέζους να ξεπερνούν εκ νέου τη Λίβερπουλ στην 3η θέση, αλλά με παιχνίδι περισσότερο… Οι «κόκκινοι», θυμίζουμε, υποδέχονται στις 19:30 τη Νιούκαστλ.

Από εκεί και πέρα, με τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια μπορούμε να πούμε και… επίσημα, πλέον, πως οδεύουμε σε φινάλε-θρίλερ, αναφορικά με τη «μάχη» για την αποφυγή του υποβιβασμού!

Καταρχήν, η Σουόνσι πέτυχε, πιθανότατα, τη νίκη της αγωνιστικής (29η), καθώς συνέτριψε 4-1 τη Γουέστ Χαμ στην Ουαλία, με τους «κύκνους» να βγαίνουν από την επικίνδυνη ζώνη, μετά και το 0-0 της Σαουθάμπτον με τη Στόουκ! Από την άλλη, τα «σφυριά» βρίσκονται, πια, σε ξεκάθαρο κίνδυνο!

Νέα, σπουδαία νίκη για τη Γουότφορντ, και πάλι με σκόρερ τον Ντίνι (τρία γκολ μέσα στον Φλεβάρη και δεύτερο συνεχόμενο), με τις «σφήκες» να επικρατούν 1-0 της καταδικασμένης Γουέστ Μπρομ και να αισθάνονται αρκετά ασφαλείς, ενώ η Λέστερ «σώθηκε» στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων(!) από τον Μαχρέζ, καθώς ο Αλγερινός ισοφάρισε σε 1-1 την αναμέτρηση με την Μπόρνμουθ -που έχασε την ευκαιρία για ένα τεράστιο «διπλό»!