Πρέμιερ Λιγκ: Εύκολες νίκες για Έβερτον και Λίβερπουλ, λύτρωση στο 96’ για Σίτι! (vids)

Τη νίκη με 2-1 πήρε η Σίτι κόντρα στη Σαουθάμπτον με γκολ στο 90+6'

Δεν χάνει βαθμούς με τίποτα. Η Σίτι βρέθηκε μια ανάσα από την ισοπαλία κόντρα στη Σαουθάμπτον αλλά με γκολ του Στέρλινγκ στο 90+6’ πήρε τη νίκη με 2-1 και καλπάζει για τον τίτλο.

Στο 14’ η κεφαλιά του Χουντ μετά από κόρνερ, σταμάτησε στο δοκάρι της Σίτι και στην επόμενη φάση ο Φόρστερ πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση μετά από διαδοχικά σουτ των Στέρλινγκ και Ζέσους. Στο 20’ ο κίπερ της Σαουθάμπτον είπε όχι σε όμορφο σουτ του Φερναντίνιο και στο 24’ μετά από κόρνερ ο Γκιντογκάν από κοντά έκανε το πλασέ αλλά και πάλι ο Φόρστερ ήταν εκεί. Στο 34’ ο Λεμινά πέρασε όμορφα στην περιοχή αλλά σούταρε πάνω στον Έντερσον και ένα λεπτό μετά ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι «πολίτες» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και το 47’ ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά και ο φαν Ντάικ κατά λάθος πέτυχε αυτογκόλ για το 1-0. Στο 48ο λεπτό το σουτ του Ζέσους πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 56’ ο Φόρστερ πραγματοποίησε νέα διπλή απόκρουση σε σουτ των Ζέσους και Ντε Μπρόινε. Στο 62ο λεπτό η κεφαλιά του Αγουέρο πέρασε μόλις άουτ και στο 75’ ο Μπουφάλ σέντραρε από αριστερά και ο Ρομέου έκανε το σουτ και ισοφάρισε.

Όλα έδειχναν γκέλα για τους «πολίτες» αλλά στο 90+6’ ο Στέρλινγκ άλλαξε όμορφα με τον Ντε Μπρόινε και με σουτ έκανε το 2-1.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Οταμέντι, Ντελφ, Γκιντογκάν (80’ Μπερνάρντο Σίλβα), Ντε Μπρόινε, Φερναντίνιο, Στέρλινγκ, Αγουέρο, Ζέσους (74’ Νταβίντ Σίλβα)

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Σέντρικ (87’ ΜακΚουίν), Γιοσίντα, Χουντ, Φαν Ντάικ, Μπέρτραντ, Ρομέου, Χόιμπιεργκ (64’ Μπουφάλ), Λεμινά, Ρέντμοντ, Λονγκ (82’ Όστιν)

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: 4-0

Ανάσα για την Έβερτον που κέρδισε με 4-0 τη Γουέστ Χαμ με πρωταγωνιστή τον Ρούνεϊ.

Στο 17ο λεπτό ο ρέφερι είδε πέναλτι σε πέσιμο του Κάλβερτ Λιούιν στην περιοχή και ο Ρούνεϊ από τα 11 μέτρα έγραψε το 1-0. Και μάλιστα στο 28’ ο Ντέιβις έστρωσε στον Ρούνεϊ που με σουτ έκανε το 2-0.

Στο 53ο λεπτό το σουτ του Κρέσγουελ τράνταξε το δοκάρι της Έβερτον, ενώ στο 58’ η Γουέστ Χαμ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Πίκφορντ απέκρουσε την εκτέλεση του Λανσίνι. Και στο 66’ ο Ρούνεϊ πέτχυε το γκολ της χρονιάς, καθώς είδε εκτός τέρματος τον Χαρτ και με σουτ πίσω από το κέντρο έκανε το 3-0. Το 4-0 διαμόρφωσε ο Ουίλιαμς στο 78ο λεπτό με κεφαλιά.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Ουίλιαμς, Μαρτίνα, Κένι, Χολγκέιτ, Γκουεγέ, Σίγκουρντσον, Ντέιβις, Λένον (89’ Λούκμαν), Ρούνεϊ (85’ Μπανινζίμ), Κάλβερτ Λιούιν (90+2’ Βλάσιτς)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Χαρτ, Ογκμπόνα, Κουγιάτ, Κρέσγουελ, Μαζουακού, Ριντ (77’ Ράις), Σαμπαλέτα, Ομπιάνγκ (46’ Σακό), Αρναούτοβιτς (61’ Αντόνιο), Λανσίνι, Αγιού

ΣΤΟΟΥΚ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 0-3

Εύκολο διπλό με 3-0 πέτυχε η Λίβερπουλ στη έδρα της Στόουκ και συνεχίζει να βλέπει τετράδα.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 17ο λεπτό ο Γκόμες πλάσε στον Σολάνκε, εκείνος γύρισε για τον μα έ και ο τελευταίος έκανε το 0-1. Στο 28’ ο Ματίπ έσωσε προ του Φλέτσερ, ενώ στο 40’ ο Μινιολέ βγήκε εκτός περιοχής και ανέτρεψε καθαρά τον Ντιούφ αλλά ο Άτκινσον του τη χάρισε, δείχνοντας του μόνο την κίτρινη. Και στο 44’ ο Μανέ βγήκε μόνος με τον Γκραντ αλλά σούταρε στο δοκάρι.

Στο 49ο λεπτό ο Άλεν έκανε το σουτ αλλά ο Ματίπ έκοψε, ενώ στο 53’ ο Φιρμίνο πλασάρε μόλις άουτ και στο 77’ ο Σαλάχ με φοβερό σουτ έκανε το 0-2. Μάλιστα στο 83’ o Αιγύπτιος από κοντά έκανε το 0-3 με πλασέ. Στο 90+2’ η Στόουκ έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Κράουτς.

ΣΤΟΟΥΚ: Γκραντ, Μάρτινς Ίντι, Ζουμά, Σόουκρος, Πίτερς, Άλεν, Σακιρί, Ντιούφ, Κράουτς, Τσούπο Μότινγκ (74’ Χεσέ), Φλέτσερ (85’ Άνταμ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Γκόμες, Λόβρεν, Ματίπ, Μορένο, Τσαν, Βαϊνάλντουμ, Τσάμπερλεϊν (68’ Μίλνερ), Φιρμίνο, Μανέ (90’ Χέντερσον), Σολάνκε (68’ Σαλάχ)

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση