Ο Τζότα λύτρωσε τη Γουλβς σε... μυθική ματσάρα! (vid)

Με γκολ του Ντιόγκο Τζότα στις καθυστερήσεις, η Γουλβς κατάφερε να... λυγίσει την Λέστερ σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου (4-3)

Τι ματς Θεέ μου! Σε ένα απίθανο παιχνίδι με εφτά γκολ και πολλές συγκινήσεις, η Γουλβς επικράτησε 4-3 της Λέστερ με γκολ στις καθυστερήσεις! Οι Λύκοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ντιόγκο Τζότα, ο οποίος έκανε χατ-τρικ και έγινε ο πρώτος Πορτογάλος μετά τον Κριστιάνο Ρονάλντο (σσ. το 2008) που το καταφέρνει στην Πρέμιερ Λιγκ.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Γουλβς, που μετά το πέρας του πρώτου 12λεπτου προηγούνταν με δύο γκολ διαφορά. Ο Τζότα στο 4' άνοιξε το σκορ και οκτώ λεπτά μετά ο Μπένετ διπλασιάσε τα τέρματα της ομάδας του. Το 2-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο αλλά με την επανέναρξη η Λέστερ με ένα εκρηκτικό τετράλεπτο έφερε το ματς στα ίσα. Αρχικά ο Γκρέι και στη συνέχεια ο Κοαντι ισοφάρισαν σε 2-2, με τον Τζότα να παίρνει ξανά το... όπλο του και να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 64'.

Κι, όμως, η Λέστερ δεν έδειξε διατεθειμένη να παρατήσει το παιχνίδι και με τον αρχηγό της, τον Μόργκαν ισοφάρισε σε 3-3 στο 87'. Όλα έδειχναν πως πάμε για ισοπαλία αλλά ο Τζότα είχε άλλη άποψη. Σκόραρε για τρίτη φορά στο ματς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και έβαλε... φωτιά στο γήπεδο, με την Γουλβς να παίρνει μια απίθανη νίκη!