Νίκη-ανάσα για Νιουκάστλ

Μπόρνμουθ και Γουλβς έμειναν στην ισοπαλία

Με πρωταγωνιστή τον Ροντόν, η Νιουκάστλ επικράτησε με 2-0 της ουραγού Χάντερσφιλντ και πήρε νίκη-ανάσα στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην Πρέμιερ Λιγκ.

Μόλις έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αρκετά για τη Νιουκάστλ ώστε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ουραγού Χάντερσφιλντ, επικρατώντας με 2-0.

Οι «καρακάξες» είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ η αποβολή του Σμιθ με απευθείας κόκκινη στο 20’ άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες και έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ βρήκε δίχτυα ακριβώς στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον κορυφαίο του ματς, Ροντόν να κάνει το 1-0 στο 46ο λεπτό.

Το τελικό 2-0 που έφερε τη Νιουκάστλ στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, διαμόρφωσε στο 52’ ο Πέρεθ.
Την ίδια ώρα, δύο πέναλτι έκριναν το ματς της Μπόρνμουθ με τη Γουλβς, με το τελικό 1-1 να μην βολεύει την ομάδα του Γουλβερχάμπτον και τα όνειρα που έκανε για την εξάδα.

Ο Κινγκ στο 14’ από τα 11 μέτρα άνοιξε το σκορ για την Μπόρνμουθ, ενώ στο 83’ ο Ραούλ Χιμένες επίσης από την άσπρη βούλα, ισοφάρισε για τους «λύκους» σε 1-1.