Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Έτοιμοι για στέψη οι «πολίτες» (vid)

Η Σίτι ανέκαμψε και κέρδισε με 3-1 την Τότεναμ μέσα στο «Γουέμπλεϊ»

Το δεκαήμερο που πέρασε ήταν το εφιαλτικότερο στη φετινή σεζόν για τη Σίτι, με την ομάδα του Γκουαρντιόλα να χάνει εις διπλούν από τη Λίβερπουλ και να μένει εκτός Τσάμπιονς Λιγκ και να γνωρίζει απίστευτη ήττα από τη Γιουνάιτεντ. Ωστόσο κόντρα στην Τότεναμ, οι «πολίτες» ήταν εντυπωσιακοί, κέρδισαν με 3-1 και θέλουν άλλη μια νίκη για να κλειδώσουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Στέρλινγκ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σανέ έπιασε φοβερό σουτ από το πέναλτι με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Γιορίς, ενώ στο 8’ και στο 9’ τα σουτ των Στέρλινγκ και Ντε Μπρόινε, πέρασαν μόλις έξω. Στο 19’ ο Γκιντογκάν έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Σάντσες έκοψε με προβολή και τελικά στο 21’ ο Κομπανί από την άμυνα έβγαλε μπαλιά 40 μέτρων στον Ζέσους, εκείνος έφυγε μόνος με τον Γιορίς και με σουτ έκανε το 0-1. Και μάλιστα στο 23’, ο Γιορίς βγήκε να προλάβει τον Στέρλινγκ, τον ανέτρεψε και ο Μος έδωσε το πέναλτι (καθαρά εκτός περιοχής η ανατροπή) με τον Γκιντογκάν να κάνει το 0-2 από τα 11 μέτρα. Η Τότεναμ δεν μπορούσε να αλλάξει δεύτερη μπαλιά στο πρώτο μισάωρο και απείλησε για πρώτη φορά στο 31’ με ένα μακρινό σουτ του Λαμέλα, ενώ στο 33’ ο Γιορίς έδιωξε εντυπωσιακά τη σουτάρα του Σίλβα. Και από το πουθενά στο 42’, ο Κέιν έδωσε κάθετα στον Έρικσεν που με τσίμπημα από κοντά μείωσε σε 1-2.

Στο 64ο λεπτό ο Ζέσους έφυγε μόνος με τον Γιορίς αλλά έκανε τραγικό πλασέ, ενώ στο 66’ η Σίτι βγήκε ξανά στην κόντρα αλλά το σουτ του Στέρλινγκ από το πέναλτι, κόντραρε σε σώματα. Στο 72’ ο Στέρλινγκ έχασε το άχαστο εκ επαφής αλλά στο επόμενο λεπτό, μετά από ασταθή επέμβαση του Γιορίς, ο Άγγλος άσος της Σίτι με κοντινό σουτ έγραψε το 1-3. Στο 75’ ο Στέρλινγκ έφυγε στην κόντρα αλλά πιεζόμενος από τον Σάντσες αστόχησε, ενώ στο 87’ ο Έρικσεν έκανε κακό σουτ από το πέναλτι. Στο 90+2’ ο Έντερσον είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Λούκας.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Τριπιέ, Σάντσες, Λαμέλα (64’ Σον), Ντεμπελέ (73’ Λούκας Μόουρα), Άλι (85’ Σισοκό), Έρικσεν, Ντάιερ, Κέιν

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Λαπόρτ, Γουόκερ, Κομπανί, Ντελφ, Νταβίντ Σίλβα, Γκιντογκάν, Σανέ (64’ Οταμέντι), Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε, Ζέσους (76’ Μπερνάρντο Σίλβα)