Πρώτη και καλύτερη η Σίτι με... Σανέ! (vid)

O Γερμανός έκανε το δικό του πάρτι απέναντι στους συμπατριώτες του

Η Σίτι ήθελε βαθμό... κορυφής, η Χοφενχάιμ νίκη... ελπίδας για την 3η θέση και αυτή που χαμογέλασε ήταν η Μάντσεστερ! Οι Γερμανοί έβαλαν δύσκολα, αλλά τους το... χάλασε ένας συμπατριώτης τους, ο Σανέ τους το χάλασε. Η Σίτι επικράτησε 2-1 και η Χοφενχάιμ έγινε η τρίτη ομάδα μετά τους Ολυμπιακό, Μονακό που πετυχαίνει 10+ γκολ (11) στον όμιλο και τερματίζει τελευταία.

Η φιλοξενούμενη μπήκε δυνατά στο ματς με στόχο να αιφνιδιάσει τους Πολίτες και τα κατάφερε. Στο 14ο λεπτό ο Κράμαριτς έκανε τη σουτάρα, αλλά ο Εντερσον κράτησε το μηδέν με υπέροχη επέμβαση. Ωστόσο, δυο λεπτά αργότερα δε συνέβη το ίδιο. Ο Λαπόρτ ανέτρεψε τον Κροάτη και ο Κράμαριτς από την άσπρη βούλα έφτασε τα 5 γκολ στη φετινή διοργάνωση. Το γκολ των Γερμανών ξύπνησε τη Σίτι, η οποία πήρε τον απόλυτο έλεγχο και άρχισε να απειλεί. Στο 18΄ ο Ζέσους είδε το σουτ να καταλήγει στο δοκάρι, ενώ στο 21' ο Μπάουμαν είχε εξαιρετική αντίδραση στην κεφαλιά του Στόουνς. Οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά και στο 34' ο Ζοέλιντον έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του. Ούτε όμως ο Φόντεν στο 40' κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Η λύση δόθηκε με ένα στημένο στην τελευταία φάση του α' μέρους. Ο Σανέ ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ και πέτυχε το ωραιότερο γκολ της βραδιάς.

Με κεκτημένη ταχύτητα στην επανάληψη οι Πολίτες, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και πίεσαν για το γκολ. Στο 59' χάθηκε τεράστια ευκαιρία, τρεις παίκτες (Ζεσούς, Σανέ, Μπερνάρντο) βγήκαν μόνοι με τον Μπάουμαν, αλλά ο Μπερνάρντο Σίλβα νικήθηκε! Κι όμως η λύση δόθηκε ξανά από τον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, τον Σανέ, ο οποίος στο 61' πέτυχε το 2-1 από ασίστ του Στέρλινγκ.

Πηγή: gazzetta.gr