Πρέμιερ Λιγκ: Συνεχίζει απτόητη η Σίτι! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε και της Μπόρνμουθ φτάνοντας στα 101 τέρματα στο 2017

Όταν φτάνει σε σκορ 4-0 δίχως να πιάσει υψηλή απόδοση, τότε πραγματικά... τρομάζει κόσμο! Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε και της Μπόρνμουθ φτάνοντας στα 101 τέρματα στο 2017! Οι Νιούκαστλ και Στόουκ πήραν τεράστιες νίκες απέναντι σε Γουέστ Χαμ και Γουέστ Μπρομ αντίστοιχα, στην επιχείρηση διάσωσης στην κατηγορία.

Μάντσεστερ Σίτι - Μπόρνμουθ 4-0

Η 17η διαδοχική νίκη για τον... στρατό του Πεπ Γκουαρδιόλα ήρθε απολύτως φυσιολογικά στο «Etihad», με τον Σέρχιο Αγουέρο να σκοράρει για 100η φορά σε εντός έδρας ματς της Σίτι. Με μονοπώλιο στην κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας, δίχως να βιάζεται και έχοντας την ευτυχία να βρει δίχτυα δίχως πολλές κλασσικές ευκαιρίες, η πρωτοπόρος της Πρέμιερ Λιγκ ξεπέρασε και το εμπόδιο της Μπόρνμουθ. Ο Αργεντινός φορ των «πολιτών» σκόραρε στο 27' με κεφαλιά – ψαράκι από σέντρα του Φερναντίνιο για το 1-0. Από τη στιγμή που η Σίτι μπορεί να παίρνει αυτό που θέλει δίχως να είναι... απαστράπτουσα στον αγωνιστικό χώρο, μόνο καλό μπορεί να της κάνει. Στο 53' από ωραία πάσα του σκόρερ του πρώτου τέρματος ο Ραχίμ Στέρλινγκ έγραψε το 2-0 παρατείνοντας το δικό του εξαιρετικό μομέντουμ. Δεν χρειάστηκε περαιτέρω μεγάλη προσπάθεια από τους «πολίτες» για την κατάκτηση των τριών βαθμών και τη μεταφορά του άγχους στη Γιουνάιτεντ για το δικό της ματς με τη Λέστερ. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσαν ο Αγουέρο με το 101ο γκολ του μπροστά στο κοινό της Σίτι στο 79' και ο Ντανίλο στο 84' με χαμηλό αριστερό πλασέ. Πλέον, απομένουν πέντε γκολ για την αρμάδα του Πεπ, ώστε να ισοφαρίσει την επίδοση – ρεκόρ της Λίβερπουλ για τα 106 γκολ σε ένα ημερολογιακό έτος από το 1982!

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Οταμέντι, Ντελφ (80’ Ντανίλο), Σίλβα, Φερναντίνιο, Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε (73’ Γκιντογκάν), Σανέ (66’ Μπ.Σίλβα), Αγουέρο

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπέγκοβιτς, Σ.Κουκ, Γκόσλινγκ, Ακέ, Σέρμαν, Σμιθ, Στάνισλας (12’ Πιου), Φρέιζερ Άιμπ, Σίμπσον (72’ Μουσέτ), Γουίλσον (72’ Αφόμπε)

Γουέστ Χαμ - Νιούκαστλ 2-3

Εξαιρετικό παιχνίδι ήταν αυτό του Ολυμπιακού Σταδίου του Λονδίνου ανάμεσα στη Γουέστ Χαμ και τη Νιούκαστλ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες κατάφερε από πολύ νωρίς να δώσει παλμό και στην εξέδρα με τον Μάρκο Αρναούτοβιτς ν' ανοίγει το σκορ στο 6o λεπτό εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του Σαϊβέ σε πολύ κακό σημείο για τις «καρακάξες». Ο... μοιραίος του γκολ της Γουέστ Χαμ θα εξιλεωνόταν μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, αφού σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 1-1 και το σύνολο του Μπενίτεθ πήρε τα ηνία όσον αφορά το κομμάτι της κυριαρχίας στο χορτάρι. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν γυρίσει τούμπα το ματς πριν την ανάπαυλα, αλλά οι Γκέιλ και Ματ Ρίτσι σταμάτησαν στο δοκάρι! Ό,τι δεν πήρε από την τύχη στο πρώτο μέρος, το έλαβε στην επανάληψη η Νιούκαστλ. Στο 55ο λεπτό ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Ατσού να βρίσκει τον Ντιαμέ εντός περιοχής κι εκείνον να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους! Κι όχι μόνο αυτό, αλλά ο Έλιοτ έπιασε το πέναλτι του Τζόρνταν Αγιού λίγα λεπτά αργότερα! Το... πάρτι στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου συνεχίστηκε με τον Ατσού στο 62' να ολοκληρώνει άψογα μια αντεπίθεση για το 3-1 της Νιούκαστλ, ωστόσο, τα «σφυριά» θα το έκαναν... θρίλερ. Στο 70ο λεπτό ο Αγιού σκόραρε για να πάρει εκδίκηση για το χαμένο πέναλτι, από «ριμπάουντ» σε απόκρουση κεφαλιάς του Κάρολ για το 3-2 και παρά την πίεση των Λονδρέζων, οι «καρακάξες» επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από 9 ανεπιτυχή παιχνίδια πρωταθλήματος, βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη!

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αντριάν, Σαμπαλέτα, Ριντ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Μαζουακού, Κουγιάτ, Ομπιάνγκ, Αρναούτοβιτς, Αγιού (79’ Τσιτσαρίτο), Αντόνιο (59’ Αντόνιο)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Έλιοτ, Γέντλιν, Κλαρκ, Λάσκελς, Μανκίγιο, Ντιαμέ, Σαϊβέ (83’ Μπεμπά), Ρίτσι, Ατσού (90+1’ Μέρφι), Γκέιλ (76’ Αγιόθε), Χοσελού

Στόουκ - Γουέστ Μπρομ 3-1

Μια από τις «μάχες» επιβίωσης στην Πρέμιερ Λιγκ ήταν αυτή στο «Μπριτάνια» ανάμεσα στη Στόουκ και τη Γουέστ Μπρομ, με την ομάδα του Μαρκ Χιουζ να δείχνει μάλλον ότι θέλει περισσότερο να συνεχίσει να βρίσκεται στο κορυφαίο επίπεδο. Ο Τζο Άλεν στο 19ο λεπτό με ωραίο σουτ από ασίστ του Κράουτς έβαλε μπροστά τους «πότερς», για να διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 45' ο Τσούπο Μότινγκ, έπειτα από λάθος του Μπάρι. Ο φορ της Στόουκ ξεπέρασε και τον Μπεν Φόστερ για να πλασάρει και να βάλει γερά θεμέλια για τη νίκη των γηπεδούχων. Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στην επανάληψη, αφού από τα πρώτα λεπτά φρόντισαν ν' αναπτερώσουν τις ελπίδες τους. Στο 50' ο Ροντόν από ωραία ψηλή μπαλιά του Μπραντ νίκησε τον Μπάτλαντ μειώνοντας σε 2-1, όμως για να... ανάψει ξανά κάποια σπίθα στο ματς και να γίνει προσπάθεια για βαθμό από τους «baggies», έπρεπε να περάσουν αρκετά λεπτά. Για λίγο το ματς «έσβησε» κι όταν απέκτησε ξανά ρυθμό, οι Μπάτλαντ και Φόστερ ανέλαβαν δράση για να αρνηθούν το γκολ σε Τζέι Ροντρίγκες και Σόουκρος αντίστοιχα. Η Στόουκ είχε και... κερασάκι να βάλει στην τούρτα, με τον Σομπί να σκοράρει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 3-1!

ΣΤΟΟΥΚ: Μπάτλαντ, Ζουμά, Σόουκρος, Βίμερ, Έντουαρντς, Άλεν, Φλέτσερ (67’ Ντιούφ), Κάμερον, Σακιρί (77’ Σόμπνι), Τσούπο Μότινγκ, Κράουτς

ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Νιόμ, Έβανς, Χεγκάζι, ΜακΚλίν (46’ Σαντλί, 61’ Ροντρίγκες), Λίβερμορ, Γκιμπς (81’ Μπουρκ), Μπάρι, Μπραντ, Ρόμπσον Κανού, Ροντόν

Σαουθάμπτον - Χάντερσφιλντ 1-1

Σε αρκετά κακή μέρα πέτυχε τη Χάντερσφιλντ η Σαουθάμπτον και δεν θα άφηνε το γεγονός να πάει χαμένο. Ο Τσάρλι Όστιν με μια κεφαλιά από κοντινή απόσταση έπειτα από κεφαλιά – πάσα του Γουέσλεϊ Χεντ σε εκτέλεση κόρνερ έγραψε το 1-0 για τους «αγίους» στο 24ο λεπτό του ματς. Οι «terriers» ήταν ακίνδυνοι και παντελώς εκτός κλίματος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Όταν ο Βάγκνερ αποφάσισε να κάνει αλλαγές και να περάσει στο ματς τους Σμιθ και Λόλεϊ, η ομάδα του βγήκε ευνοημένη και βρήκε γκολ! Αφού πρώτα ο Όστιν έχασε τεράστια ευκαιρία ολομόναχος μέσα από την περιοχή για το δεύτερο γκολ της Σαουθάμπτον, ο Ντεπουάτρ για τη Χάντερσφιλντ ισοφάρισε στο 65ο λεπτό! Για ελάχιστα λεπτά η Χάντερσφιλντ απέκτησε ρυθμό και έπαιξε όπως θα ήθελε, οι «άγιοι» ανέβηκαν πάλι προς το φινάλε, όμως οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1. Δοκάρι είχε ο Γιοσίντα στις καθυστερήσεις σε τεράστια χαμένη στιγμή για τους γηπεδούχους στο «St. Mary's»...

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Γιοσίντα, Στίβενς, Χουντ, Τάργκετ, Ντέιβις (71’ Μπουφάλ), Λεμινά, Γουόρντ Πρόουζ, Τάντιτς (71’ Χόιμπιεργκ), Ρέντμοντ, Όστιν (78’ Γκαμπιαντίνι)

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Λεσλ, Μαλόουν, Ζανκά, Σίντλερ, Χαντεργκιονάι (61’ Σμιθ), Ουίλιαμς, Μούι, Ινς, Φαν Λα Πάρα (61’ Λόλεϊ), Κουάνερ, Ντεπουάτρ (80’ Μουνιέ)

Σουόνσι - Κρίσταλ Πάλας 1-1

Στο πρώτο παιχνίδι της θητείας του Λίον Μπρίτον ως υπηρεσιακός κόουτς, η Σουόνσι ναι μεν ήταν επιθετικά... απούσα, όμως στη δουλειά που είχε να κάνει στην άμυνα, ήταν αρκετά σωστή. Κρατούσε δίχως σκορ το ματς απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, σε ένα από τα πιο άσχημα από άποψη θεάματος και ουσίας, παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής. Οι «κύκνοι» άντεξαν μέχρι το 59', όταν ο Λόφτους – Τσικ κέρδισε το πέναλτι για την Πάλας και ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς εκτέλεσε εύστοχα για να βάλει μπροστά τους «αετούς» στο παιχνίδι. Η μοίρα της αναμέτρησης επιφύλασσε έκπληξη, με τον Τζόρνταν Αγιού στο 77', μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, να σκοράρει για τους Ουαλούς και να τους χαρίζει τον βαθμό με το τελικό 1-1!

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νόουτον (80’ Ράνχελ), Μόουσον, Νάρσινγκ (66’ Αγιού), Όλσον, Ντάιερ, Κάρολ, Κλούκας, Φερνάντες, Μέσα (89’ Μέσα), Άμπραχαμ

ΠΑΛΑΣ: Σπερόνι, Σλουπ, Νταν, Κέλι, Τόμκινς, Μιλιβόγιεβιτς, Καμπάιγ (76’ Σακό), ΜακΆρθουρ, Λόφτους Τσικ, Τάουνσεντ (85’ Φαν Άανχολτ), Ζαχά

Μπράιτον - Γουότφορντ 1-0

Στο απόλυτο «μηδέν» το πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι της Μπράιτον με τη Γουότφορντ στο «Amex». Καλό πρώτο 20λεπτο από την ομάδα του Κρις Χιούτον, δεν είχε όμως συνέχεια, απέναντι στο σύνολο του Μάρκο Σίλβα που δεν ξέφυγε από το τελευταίο κακό διάστημα και συνέχισε σε πολύ ρηχά νερά... Έτσι, από λάθος του Κλέβερλι στο 64', η αντεπίθεση των «γλάρων» ολοκληρώθηκε με τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Γκόμες από τον Πασκάλ Γκρος για το 1-0 των νεοφώτιστων. Η Μπράιτον θα μπορούσε να έχει φτάσει σε μεγαλύτερο σκορ κόντρα σε μια πολύ κακή Γουότφορντ που συμπλήρωσε τέσσερις σερί ήττες...

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Μπρούνο, Γκόλντσον, Νόκερτ, Σάτνερ, Ντανκ, Στίβενς, Πρέπερ, Μαρτς (90+3’ Ιθκιέρδο), Γκρος (84’ Καγιάλ), Χέμεντ (86’ Μάρεϊ)

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Γκόμες, Περέιρα (71’ Σινκλέρ), Καμπασελέ, Πρεντλ, Γιανμαάρ, Κλέβερλι, Γουάτσον (71’ Καπού), Ριτσάρλισον, Χολέμπας, Καρίγιο, Γκρέι (80’ Οκάκα)

Πηγή: england365.gr

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση