Μάντσεστερ Σίτι-Στόουκ 7-2: Μια... γκαζιά σου μόνο φτάνει! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι σκόρπισε με σκορ 7-2 την Στόουκ

Η Μάντσεστερ Σίτι έπαιξε... όταν ήθελε, και πατώντας το γκάζι μόνο ανά διαστήματα σκόρπισε με σκορ 7-2 την Στόουκ, η οποία προς στιγμήν πίστεψε πως έχει ελπίδες. Σε τρομερή φόρμα η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα που μετά τα πρόσφατα έξι γκολ στην Γουότφορντ και τα πέντε στην Λίβερπουλ, έφτασε και τα επτά με την ομάδα του Μαρκ Χιουζ (χωρίς υπερβολές) στο ρελαντί.

Το παιχνίδι μπορεί να περιγραφεί σε μία και μόνο πρόταση, με τους “πολίτες” να κάνουν επίδειξη δύναμης από το πρώτο λεπτό και να μην αφήνουν κανένα περιθώριο στην αντίπαλό τους όταν επέλεγαν να βγουν μπροστά. Το σκορ ήταν στο 3-0 μόλις στο 27ο λεπτό (17’ Ζεσούς, Στέρλινγκ 19’, 27’ Νταβίδ Σίλβα) για να πάρει σειρά μια υποτονική κυριαρχία των παικτών του Πεπ, οι οποίοι ήθελαν να τελειώσουν το ημίχρονο, να βγουν στο δεύτερο να διασκεδάσουν λίγο τον κόσμο τους και να πάνε σπίτια τους μετά «από μια εύκολη μέρα στο γραφείο».

Η Στόουκ είχε αντίθετη άποψη και με τέρμα του Μαμέ Ντιουφ μείωσε σε 3-1 (44’) πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια, για να επιστρέψει από αυτά και φαινομενικά να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς με τέρμα που πιστώθηκε αυτογκόλ στον Κάιλ Γουόκερ (47’). Αμ δε! Οι “πολίτες” είδαν την διαφορά να μειώνεται στην ελάχιστη τιμή της μετά από το 18’ και αμέσως έσπευσαν να διορθώσουν την κατάσταση. Δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ζεσούς στο παιχνίδι (55’), για να έρθουν το 4-2 και 5-2 με τρομερά γκολ των Φερναντίνιο (60’) και Σανέ (62’), με τον πρώτο να σκοράρει με «οβίδα» έξω από την περιοχή και τον Γερμανό να τελειώνει άρτια πάσα του Κέβιν Ντε Μπρόινε στον χώρο μέσα στο «κουτί».

Είχε κάνει αλλαγές ο Γκουαρδιόλα, ανάμεσα σε αυτές και ο Μπερνάρντο Σίλβα, που στο 79’ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Σίτι και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Μοναδική ομάδα μετά από το 1963 χρόνια που ξεκινάει στο κορυφαίο αγγλικό πρωτάθλημα με 28 γκολ ενεργητικό μετά από 8 αγωνιστικές, με τις Άρσεναλ, Μίντλεσμπρο και Γουλβς (x2) να έχουν φτάσει στο σχετικό επίτευγμα και στο παρελθόν. Στους 21 οι βαθμοί της Σίτι, με μοναδική απώλεια το 1-1 κόντρα στην Έβερτον.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Οταμέντι, Ντελφ, Φερναντίνιο (73’ Τουρέ), Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε (66’ Γκιντογκάν), Σανέ, Σίλβα, Ζέσους (65’ Μπερνάρντο Σίλβα)

ΣΤΟΟΥΚ: Μπάτλαντ, Ζουμά, Κάμερον, Έντουαρντς (53’ Σόμπνι), Βίμερ (46’ Μάρτινς Ίντι), Πίτερς, Φλέτσερ, Τσούπο Μότινγκ, Χεσέ, (46’ Αφελαι) Ντιούφ, Σακιρί.

Πηγή: england365.gr

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση