Μάντσεστερ Σίτι: Στις καθυστερήσεις είχε Αγουέρο (vid)

Με γκολ του Σέρχιο Αγουέρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε τελικά η Μάντσεστερ Σίτι να κάμψει την αντίσταση της Μπρίστολ Σίτι με σκορ 2-1 στο «Έτιχαντ» για τον πρώτο ημιτελικό του Carabao

Οι «πολίτες» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Έτιχαντ» με σκοπό να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε από νωρίς μπροστά στο σκορ και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν με τα σουτ των Μπερνάρντο Σίλβα (20’) και Κέβιν Ντε Μπρόινε (25’) αλλά και την κεφαλιά του Ελιακίμ Μανγκαλά στο 36ο λεπτό που πέρασε λίγο άουτ.

Σε όλο αυτό το διάστημα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έμεναν αμέτοχοι και αφού προειδοποίησαν στο 20’ αλλά και στο 42’ με τον Πάτερσον να μην εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι δέχτηκε την μπάλα από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση για να σκοράρει, κέρδισαν πέναλτι με τον Ριντ να ανατρέπεται από τον Στόουνς στο 44ο, στέλνοντας ο ίδιος την μπάλα στα δίχτυα του Μπράβο από τα έντεκα μέτρα, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα…

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Φίλντινγκ ανέκοψε προσπάθεια του Στέρλινγκ για το 2-1, όπως ακριβώς έπραξε δηλαδή και στις περιπτώσεις του 52ου και 69ου λεπτού απέναντι στον Άγγλο επιθετικό. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε ωστόσο να δείξει την ίδια αποτελεσματικότητα στον πολύ δυνατό σουτ του Ντε Μπρόινε, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πανέμορφη αντεπίθεση που οδήγησε τη Σίτι στην ισοφάριση στο 55ο λεπτό.

Πολύ σημαντική στιγμή και το σουτ του Σανέ στο 70ο λεπτό που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του αντιπάλου αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα οι «πολίτες» απείλησαν ξανά στις καθυστερήσεις του αγώνα, οπότε και κατάφεραν εν τέλει με την κεφαλιά του νεοεισελθόντα Αγουέρο ύστερα από σέντρα του Μπερνάρντο Σίλβα να βρουν το νικητήριο γκολ.

Οι συνθέσεις

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Μανγκαλά, Στόουνς, Ντανίλο, Ζιτσένκο (79’ Γουόκερ), Τουρέ (70’ Αγουέρο), Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Σανέ, Μπ. Σίλβα, Σανέ

Μπρίστολ Σίτι: Φίλντινγκ, Φλιντ, Μπέικερ, Ράιτ, Μάγκσουσον (73’ Γουόλς), Πακ, Σμιθ, Μπρόουνχιλ, Μπράιαν, Ριντ, Πάτερσον

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ

Σκόρερς: 44’ Ριντ (pen.), 55’ Ντε Μπρόινε, 90+2’ Αγουέρο