Μάντσεστερ Σίτι - Ρόδεραμ 7-0: Πρόκριση με 7αρα η Σίτι (vid)

Άνετη πρόκριση για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα

Λίγες μέρες μετά την τεράστια νίκη επί της Λίβερπουλ, η Σίτι νίκησε άνετα 7-0 την Ρόδεραμ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του FA Cup. Πέρασε η Γουότφορντ, αποκλείστηκε η Φούλαμ.

Οπως αναμενόταν, μετά τη νίκη που την έβαλε ξανά στη μάχη του τίτλου στην Premier League, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε όρεξη και έκανε κομμάτια στο Etihad την άτυχη, Ρόδεραμ. Οι Πολίτες είχαν έξι διαφορετικούς σκόρερ στον αγώνα και πρωταγωνιστή τον Γκουντογκάν, ο οποίος έδωσε τέσσερις ασίστ στην αναμέτρηση. Στέρλινγκ (12') και Φόντεν (43') πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ για τους γηπεδούχους και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έγινε το 3-0 με αυτογκόλ. Νωρίς στην επανάληψη ο Γκαμπριέλ Ζεσούς έκανε το 4-0 και ακολούθησαν τρεις ασίστ του Γκουντογκάν σε Μαχρέζ (73'), Οταμέντι (78') και Σανέ (85') για να διαμορφωθεί το τελικό 7-0.

*Στα άλλα ματς, αν και προηγήθηκε η Φούλαμ έχασε 1-2 από την Ολνταμ, ενώ η Γουότφορντ πέρασε από την έδρα της Γουόκινγκ (0-2).