Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Νέα εκτός έδρας γκέλα για τους «πολίτες» (vid)

Στο 1-1 κόλλησε η Σίτι μέσα στην έδρα της σκληροτράχηλης Μπέρνλι

Ο Έντερσον έπιασε τα άπιαστα αλλά ο Στέρλινγκ έχασε αυτό που δεν χάνεται και στο τέλος η Σίτι κόλλησε στο 1-1 μέσα στην έδρα της Μπέρνλι. Τρίτο σερί εκτός έδρας ματς χωρίς νίκη για την ομάδα του Γκουαρντιόλα μετά από εκείνα σε Πάλας και Λίβερπουλ.

Η Μπέρνλι κράτησε πολύ καλά στην άμυνά της στο πρώτο 20λεπτο αλλά στο 22’ ο Ντανίλο έλυσε τον γόρδιο δεσμό και με ένα φοβερό μακρινό σουτ εκτός περιοχής, έκανε το 0-1. Στο 31’ η Μπέρνλι άγγιξε το γκολ αλλά ο Έντερσον έπεσε και έδιωξε φανταστικά το σουτ του Μι, ο οποίος στο 38’ πήρε μια κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο για λίγο. Δύο λεπτά μετά, ο Πόουπ είπε όχι σε σουτ του Ντε Μπρόινε και ο Αγουέρο αστόχησε σε δεύτερο χρόνο ενώ στο 45+4’ ο Πόουπ απέκρουσε και το πλασέ του Αγουέρο.

Στο 48’ ο Λόουτον έκοψε σωτήρια το σουτ του Στέρλινγκ, ενώ στο 57’ ο Πόουπ έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Ντανίλο και στο 69’ ο Λένον έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Έντερσον να πραγματοποιεί απίθανη απόκρουση και να σώζεται και από το δοκάρι στη συνέχεια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Στέρλινγκ έχασε την ευκαιρία της σεζόν. Ο Γουόκερ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Στέρλινγκ σε κενό τέρμα, πλάσαρε άουτ. Η Μπέρνλι ανέβηκε σταδιακά και στο 82’, ο Λόουτον έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Γκούντμουντσον με κοντινή προβολή έγραψε το 1-1 που δεν άλλαξε ως το τέλος.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Μπάρντσλεϊ (46’ Λόουτον), Λονγκ, Μι, Τέιλορ, Λένον, Κορκ, Γκούντμουντσον, Χέντρικ, Μπαρνς. Βόουκς

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Οταμέντι, Ντανίλο, Φερναντίνιο, Γκιντογκάν, Στέρλινγκ (74’ Ντίαθ), Ντε Μπρόινε, Μπ.Σίλβα, Αγουέρο