Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 3-1: Δεν τους σταματά κανείς

Η αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μετρά πλέον 15 συνεχόμενες νίκες

Η αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μετρά πλέον 15 συνεχόμενες νίκες (σ.σ. αήττητη στο σύνολο των 17 παιχνιδιών που έχει δώσει φέτος), φτάνοντας τα 52 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο ενώ η Άρσεναλ διανύει τη χειρότερη εκτός έδρας εκκίνηση που έχει πραγματοποιήσει στο πρωτάθλημα εδώ και 36 χρόνια!

Το ματς:

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα ξεκίνησαν να απειλούν πριν καλά καλά γεμίσει το στάδιο και στο δεύτερο μόλις λεπτό ήταν ο Αγουέρο αυτός που παραλίγο να βρει δίχτυα μετά από γρήγορη αντεπίθεση που εκδηλώθηκε από τους Στέρλινγκ και Ντε Μπρόινε. Στο 11΄ οι τρεις τους συνεργάστηκαν και πάλι, με τον Στερλινγκ ωστόσο να αποδεικνύεται ασυνεπής στο ραντεβού με την μπάλα λίγο έξω από τη γραμμή του Τσεχ!

Η τρίτη ωστόσο αποδείχθηκε φαρμακερή. Το πρώτο σουτ του Ντε Μπρόινε δεν κατάφερε να εξουδετερώσει τον αντίπαλο γκολκίπερ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα όμως ο Βέλγος έγινε και πάλι κάτοχος της μπάλας, έπαιξε το ένα-δύο με τον Φερναντίνιο και με αριστερό διαγώνιο σουτ ξεσήκωσε τους οπαδούς τον «citizens». 1-0!

Η Άρσεναλ δεν κατάφερε επί της ουσίας να απειλήσει μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ενώ ο Γκουαρντιόλα μάλλον θα έχει ανοίξει στην ανάπαυλα… έντονο διάλογο με τον Στέρλινγκ, ο οποίος πέταξε κυριολεκτικά στα σουπίδια μια αντεπίθεση (35’) που βρήκε τον ίδιο με τον Σανέ φάτσα με το τέρμα. Η πάσα του προς τον Γερμανό εξτρέμ όμως κατέληξε άουτ απογοητεύοντας τους πάντες εκτός από τους αμυνόμενους των «κανονιέρηδων»… Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το επικίνδυνο σουτ του Ράμσεϊ να σταματά στο δεξί χέρι του Έντερσον, στην μοναδική στιγμή της ομάδας του Βενγκέρ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να κερδίσουν πέναλτι μετά το μαρκάρισμα του Μονρεάλ στον Στέρλινγκ Ο Αγουέρο ανέλαβε την εκτέλεση και έφτασε με τη βοήθεια και του δοκαριού τα 179 τέρματα με το σύλλογο, δίνοντας ταυτόχρονα προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο επόμενο εικοσάλεπτο η Σίτι κατέβασε ρυθμό, δίνοντας την ευκαιρία στην Άρσεναλ να δημιουργήσει παιχνίδι, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο κόλπο. Στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας ο Βενγκέρ πέρασε εντός αγωνιστικού χώρου τον Λακαζέτ, με τον Γάλλο να τον δικαιώνει στο 65΄με διαγώνιο σουτ ύστερα από ασίστ του Ράμσεϊ. 2-1!

Η Σίτι προσπάθησε να επανακτήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων και απάντησε με τον επίσης νεοεισελθόντα Γκάμπριελ Ζέσους, ο οποίος αφού δεν τα κατάφερε στο 68’ από το μισό μέτρο (σ.σ. απόκρουση Τσεχ), «έγραψε» το 3-1 στο 74’ ύστερα από ασίστ του Νταβίντ Σίλβα. Το γκολ ωστόσο έπρεπε να ακυρωθεί ως οφσάιντ, αφού ο Ισπανός ξεκινά την προσπάθειά του εκτεθειμένος από την αντίπαλη άμυνα υποδεχόμενος την πάσα του Ντελφ.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Οταμέντι, Στόουνς, Γουόκερ, Ντελφ, Φερναντίνιο, Ντ. Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Σανέ (87’ Μπ. Σίλβα), Στέρλινγκ (78’ Γκουντογκάν), Αγουέρο (62’ Γκάμπριελ Ζέσους)

Άρσεναλ: Τσεχ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μπεγιερίν, Κολάσινατς, Τσάκα (79΄ Ζιρού), Κοκλέν (56’ Λακαζέτ), Ράμσεϊ, Ιγουόμπι (80’ Γουίλσιρ), Οζίλ, Αλέξις Σάντσες

Σκόρερς: Ντε Μπρόινε-19’, Αγουέρο (Πεν.)-50’, Λακαζέτ-65’

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ

Γήπεδο: Έτιχαντ-Μάντσεστερ

Πηγή: england365.gr

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση