Μ. Σίτι – Μ. Γιουνάιτεντ 2-3: Χάλασαν το πάρτι τίτλου οι «κόκκινοι διάβολοι»

Τα όνειρα της Σίτι για φιέστα μπροστά στον κόσμο της διέλυσε η Γιουνάιτεντ...

Τι ματσάρα ήταν αυτή! Για φιέστα ετοιμαζόταν η Σίτι σε… τραγωδία κατέληξε. Οι Πολίτες είχαν δημιουργήσει ονειρικό σκηνικό μπροστά στον κόσμο τους και ήθελαν απλά τους τρεις βαθμούς κόντρα στη μισητή αντίπαλο και δεύτερη της βαθμολογίας Γιουνάιτεντ, προκειμένου να κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο της φετινής Premier League.

Ωστόσο οι κόκκινοι διάβολοι έδωσαν ένα από τα πιο σκληρά «μαθήματα» ποδοσφαίρου στην ομάδα του Γκουαρντιόλα, επικρατώντας 2-3 με κυνική ανατροπή, παρ’ ότι στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-0.

Κομπανί με κεφαλιά στο 25’ και Γκουντογκάν στο 31’ πέτυχαν τα τέρματα των γηπεδούχων. Ωστόσο ο Πογκμπά μέσα σε τρία λεπτά (53’, 55’) με δύο προσωπικά γκολ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (2-2) με τον Σμόλινγκ στο 69’ να δίνει τη «χαριστική βολή» και να γράφει το τελευταίο κεφάλαιο του έπους του Μάντσεστερ!