Μ. Σίτι - Τότεναμ 4-1: Τρένο χωρίς φρένα η Σίτι

Πέτυχε και 16η σερί νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ επί των "Πετεινών" και μοιάζει ασταμάτητη

Το τρένο της Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε και την Τότεναμ, στο τελευταίο δυνατό ματς των «Πολιτών» στον πρώτο γύρο της Πρέμιερ Λιγκ και έφτασε το απίστευτο νικηφόρο σερί των 16 αγώνων, ενώ διατήρησε το απόλυτο των νικών ενάντια στις θεωρητικά μεγάλες ομάδες του Νησιού! Το χορό των γκολ άνοιξε στο 14' ο Γκούντογκαν, Ντε Μπρούιν (70'), Στέρλιγκ (80' και 90'), ενώ στο τέλος μείωσε στις καθυστερήσεις ο Έρικσεν (92').

'Α Ημίχρονο:

Η Μ. Σίτι κυριάρχησε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, αφού κατάφερε να ελέγξει από την αρχή το χώρο του κέντρου. Ήταν η ομάδα που πίεζε ψηλά και δημιουργούσε πολλά ρήγματα κυρίως από την αριστερή πλευρά της Τότεναμ με τον Σανέ και αντίστοιχα τον Τριπιέρ να μην μπορεί να ακολουθήσει. Το σκηνικό προμήνυε την εξέλιξη του αγώνα με την Σίτι να προσπαθεί προοδευτικά να βρει κενούς χώρους για να εκμεταλλευτεί. Η Σίτι ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στον αγώνα μόλις στο 14 λεπτό από κόρνερ. Ο Γκουντοκάν έπιασε ανενόχλητος κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Τότεναμ και έγραψε το 1-0. Στη συνέχεια η Σίτι επέμεινε και πίεσε ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, κυρίως με προϋποθέσεις που δημιουργούσε ο Σανέ, ενώ η Τότεναμ είχε μια καλή στιγμή με ένα δυνατό σουτ του Κέιν στο 34’.

Β' Ημίχρονο:

Στην επανέναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά κάνοντας σκληρά φάουλ στο κέντρο για αν αναχαιτίσουν προσπάθειες των μεν και των δε. Ο ρυθμός του αγώνα κύλησε σε ηπιότερους τόνους με την Σίτι να διαφυλάσσει το υπέρ της αποτέλεσμα και την Τότεναμ να επιχειρεί να βγει μπροστά πρεσάροντας ψηλά. Μάλιστα στο 67’ με ένα δυνατό σουτ μετά από εξαιρετική κίνηση του Σανέ, η Σίτι βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Γιορίς εκτινάχθηκε και απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 70’ ο Ντε Μπρούιν με πραγματικά εκπληκτικό σουτ διπλασίασε τα γκολ της Σίτι. Τόσο δυνατό ήταν το σουτ του Βέλγου που ο Γιορίς αν και απέκρουσε είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 75’ η Σίτι κέρδισε πέναλτι με τον Ντε Μπρούιν, ο οποίος ανατράπηκε από τον Βερτόγκεν, όμως ο Ζεσούς που ανέλαβε την εκτέλεση σημάδεψε το δοκάρι και στο ριμπάουντ ο Στέρλιγκ έστειλε έξω την μπάλα. 3-0 και διαστάσεις θριάμβου για την Σίτι με γκολ πάρε-βάλε από εξαιρετική πάσα που άδειασε όλη την άμυνα της Τότεναμ από τον Σανέ και τον Στέρλιγκ να πλασάρει σε κενή εστία. Ο δείκτης του σκορ δεν σταμάτησε εκεί αφού ο Στέρλιγκ πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ (90’) στο παιχνίδι με πλασέ ξεγελώντας και με δόση τύχης τον Γιορίς. Οι «Πετεινοί» μείωσαν στο τελικό 4-1 με τον Έρικσεν με μακρινό δυνατό σουτ στις καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις:

Μ. Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόλκερ, Οταμέντι, Μανγκαλά, Ντέλφ, Ντε Μπρούιν, Φερναντίνιο, Γκουντοκάν (Φόντεν 83’), Στέρλιγκ, Σανέ (Μπερνάρντο Σίλβα 85’), Αγκουέρο (Ζεσούς 58’)

Τότεναμ (Ποκετίνο): Γιορίς, Ρόουζ (Ντέιβις 89’), Βερτόχεν, Τριπιέρ, Ντάιερ, Ντεμπέλε, Γουίνκς, Έρικσεν, Άλι (Σισόκο 84’), Σον (Λαμέλα 77’), Κέιν

Κίτρινες: Οταμέντι (38’), Ντέλφ (51’) / Κέιν (52’), Ντεμπέλε (62’), Άλι (68’) Σισόκο (91’)