«Καθάρισε» και στο Νιούκαστλ (vid)

Και η Και η Σίτι το... αήττητό της! Οι Πολίτες πέτυχαν την 18η διαδοχική τους νίκη, βρέθηκαν στο +15 από τη Γιουνάιτεντ και πάνε τρένο για την... 100αρα στη βαθμολογία της Premier League.

Με τον Στέρλινγκ να βρίσκει δίχτυα για 13η φορά στο φετινό πρωτάθλημα και τους Αγουέρο – Ντε Μπρόινε να μετρούν συνολικά τρία δοκάρια, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε εύκολα και από το «St. James' Park» με το τελικό 1-0 για την αγωνιστική της Boxing Day. Στο +15 πλέον οι πρωτοπόροι της Πρέμιερ Λιγκ.

Στα 31 λεπτά αγώνα «έσπασε» η άμυνα της Νιούκαστλ. Για ένα ημίωρο και... κάτι δευτερόλεπτα, οι «καρακάξες» είχαν καταφέρει να κρατήσουν τη Μάντσεστερ Σίτι στο «μηδέν», όμως, δεν γινόταν να φύγει όλο το ματς σε αυτό το ρυθμό, όσο κι αν θα το ευχόταν αυτό η ομάδα του Μπενίτεθ. Με Αγουέρο να έχει δύο δοκάρια, αρχικά στο 8ο λεπτό από γέμισμα του Φερναντίνιο και σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά και στο 30' σε προσπάθεια από αρκετά μέτρα, οι «πολίτες» έκαναν έναν μεγάλο... μονόλογο γύρω από τα καρέ των γηπεδούχων.

Βέβαια, στο 11' είχαν χάσει τον Κομπανί με τραυματισμό, με τον Ζέσους να τον αντικαθιστά και να προσφέρει ακόμα μεγαλύτερη βοήθεια στην επίθεση. Στο 31ο λεπτό, λοιπόν, από ωραία μπαλιά του Ντε Μπρόινε, ο Στέρλιγνκ με προβολή με το αριστερό νίκησε τον Έλιοτ για το 1-0. Από το πουθενά, έχοντας ανέβει μετά το γκολ που δέχθηκε, η Νιούκαστλ θα μπορούσε να ισοφαρίσει αν ο Οταμέντι στο 34' δεν έδιωχνε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή τη λόμπα του Άαρονς. Αν οι παίκτες του Γκουαρδιόλα ήταν πιο σίγουροι στην τελική τους προσπάθεια, τότε από την ανάπαυλα θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη ασφάλεια για τη νίκη.

Το γεγονός πως ο Ρομ Έλιοτ στην εστία του είχε περισσότερες επαφές με τη μπάλα (25) από κάθε άλλον συμπαίκτη του, τα λέει όλα για την εξέλιξη του παιχνιδιού και την απόλυτη κυριαρχία της Σίτι στον αγωνιστικό χώρο. Από την πλευρά του, ο Στέρλινγκ έφτασε στα 13 γκολ για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο στο πρωτάθλημα, όσα δηλαδή είχε συνδυαστικά στις πρώτες δύο χρονιές του στον σύλλογο του Μάντσεστερ! Το δεύτερο μέρος δεν είχε διαφορετικό τέμπο από το πρώτο. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έψαξε από νωρίς κι ένα δεύτερο γκολ, με τον Ντε Μπρόινε στο 56' να χάνει μοναδική ευκαιρία με πολύ κακό πλασέ δίχως πίεση από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής.

Ο Μπενίτεθ πέρασε στο ματς τον Γκέιλ αντί του Χοσελού για να στηριχθεί στην ταχύτητα στις επιθέσεις μήπως και... διορθωθεί κάτι στην αναμέτρηση, αλλά αντ' αυτού ήρθε και τρίτο δοκάρι για τη Σίτι με το εξαιρετικό δεξί σουτ του Ντε Μπρόινε στο 65'. Η Νιούκαστλ αναθάρρησε κάπως στο τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης, όμως, οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος έδειχναν να μην ανησυχούν, σταματώντας κάθε επιθετική... έκλαμψη των γηπεδούχων. Στο 75' ο Γκέιλ τιμωρήθηκε με κάρτα για «θέατρο» προσπαθώντας να εκμαιεύσει πέναλτι από τον Ντανίλο, όμως στο 89' θα μπορούσε με κεφαλιά από το γύρισμα του Γκέιλ να έχει κάνει μεγάλη ζημιά στη Σίτι. Η μπάλα, ωστόσο, έφυγε άουτ. Εν τέλει, δίχως ουσία ήταν το ξεπέταγμα της ομάδας του Μπενίτεθ στις καθυστερήσεις, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του αγώνα.

Νιούκαστλ: Έλιοτ, Γέντλιν, Μπεμπά (77' Μερίνο), Λασέλς, Ντουμέτ, Μανκίγιο, Άαρονς (71' Ατσού), Ντιαμέ, Σέλβεϊ, Μέρφι, Χοσελού (62' Γκέιλ)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί (11' Ζέσους), Οταμέντι, Ντανίλο, Ντε Μπρόινε, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα (83' Σανέ), Αγουέρο (77' Μανγκαλά), Στέρλινγκ