Έρχεται… αθόρυβα η Σίτι!

Παρότι είναι δύσκολο, η Σίτι επέστρεψε και πάλι στο κόλπο της κατάκτησης του τίτλου. Οι πολίτες δεν στραβοπάτησαν στην έδρα της Μπόρνμουθ, επικράτησαν 2-0 κι ανέβηκαν μόνοι στην 2η θέση μειώνοντας την απόστασή τους από την πρωτοπόρο Τσέλσι στους 8 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι, αν και δεν το συνηθίζουν, φοβήθηκαν υπερβολικά το παιχνίδι και οι παίκτες του Γκουαρντιόλα είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Ο τραυματισμός του Ζέσους και η είσοδος του Αγκουέρο (15’) δεν αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενους που ήταν σταθερά στην επίθεση. Μια, δυο, τρεις και ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό.

Με εξαίρεση το γκολ του Κινγκ που ακυρώθηκε στο ξεκίνημα της φάσης για φάουλ η Μπόρνμουθ δεν άγχωσε ιδιαίτερα την άμυνα του Καμπαγέρο. Η Σίτι πήγε το παιχνίδι στα δικά της μέτρα και στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά «κλείδωσε» το διπλό απ’ το 69ο λεπτό όταν ο Αγκουέρο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση