Ούτε τη Σαουθάμπτον βρε Ζοσέ; (vid)

Ακόμη δύο βαθμοί στα… σκουπίδια για τη Μάν. Γιουνάιτεντ

Νέα γκέλα για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και βλέπει μόνο με… κιάλια την κορυφή. Οι «κόκκινοι διαβόλοι» ήρθαν 2-2 στην έδρα της πολύ αδύναμης Σαουθάμπτον, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -16 από τη συμπολίτισσα, Σίτι, αλλά πλέον αρχίζουν να χάνουν επαφή και από την πρώτη πεντάδα, καθώς είναι πλέον στο -5 από την Άρσεναλ, που έχει ένα ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο… άργησε και πάλι να μπει στο παιχνίδι, βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη της από το 20ο λεπτό, έκανε come back πριν την ανάπαυλα, αλλά δεν κατάφερε εν τέλει να φτάσει στη νίκη.

Ο Άρμστρονγκ νίκησε τον Ντε Χέα με διαγώνιο σουτ από τα δεξιά στο 13’ για να… ζωγραφίσει ο Σοάρες το 2-0 λίγα λεπτά μετά. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και έφεραν την κατάσταση στα ίσα πριν το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους.

Ο Ράσφορντ κινήθηκε κάθετα στο 33’, τροφοδότησε τον Λουκάκου με ωραίο πλασέ μείωσε και έβαλε τη Γιουνάιτεντ στο παιχνίδι. Έπειτα από προσπάθεια του νεαρού Άγγλου επιθετικού ήρθε και το 2-2, με τον Ερέρα να σκοράρει με τακουνάκι και με την μπάλα να βρίσκει και σε αντίπαλο.

Αρκετά φτωχό σε φάσεις και θέαμα ήταν το δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες δεν ήταν τόσο αποτελεσματικές όπως στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα οι προσπάθειές του να σφραγιστούν με το 2-2.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Βαλέρι, Γιοσίντα, Βέστεργκααρντ, Στίβενς, Σέντρικ, Λεμινά (90+2’ Ντέιβις), Χέιμπιεργκ, Άρμστρονγκ, Ομπαφέμι (65’ Γκαμπιαντίνι), Ρέντμοντ

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Τζόουνς, Σο (72’ Νταλό), ΜακΤόμινεϊ, Μάριτς, Φελαϊνί, Αντέρ, Πογκμπά, Ράσφορντ (77’ Μαρσιάλ), Λουκάκου (86’ Λίνγκαρντ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση