Μαύρες γιορτές για την Γιουνάιτεντ!

Νέο μπλόκο για την Γιουνάιτεντ, που έφτασε τις τρεις σερί ισοπαλίες.

Νέο μπλόκο για την Γιουνάιτεντ, που έφτασε τις τρεις σερί ισοπαλίες. Η Σαουθάμπτον ήταν η ομάδα που φρέναρε στο «Όλντ Τράφορντ» (0-0) τους παίκτες του Μουρίνιο, οι οποίοι έπεσαν στην 3η θέση.

Για τρίτο σερί ματς στην Premier League κόλλησε στην ισοπαλία η Γιουνάιτεντ, η οποία δεν μπόρεσε να κλείσει όπως θα ήθελε το 2017. Η Σαουθάμπτον έμεινε όρθια στο «Όλντ Τράφορντ» και με το 0-0 έριξε την ομάδα του Μουρίνιο στην 3η θέση, καθώς νωρίτερα η Τσέλσι διέλυσε την Στόουκ (5-0).

Στραβά ξεκίνησε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους, καθώς είδαν τους «άγιους» να μπαίνουν πιο δυνατά, ενώ έχασαν μόλις στο 14ο λεπτό τον Λουκάκου, ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Η Γιουνάιτεντ πίεσε κάπως και στο 35ο λεπτό φωνάζει σωστά για πέναλτι που δεν της δόθηκε ύστερα από χέρι του Γιοσίντα στην περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαουθάμπτον εκμεταλλεύτηκε καλύτερα τους χώρους κι έγινε ακόμη πιο επικίνδυνη όμως για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ντε Χέα ήταν εξαιρετικός και γλίτωσε την ομάδα του από τα χειρότερα. Σταδιακά ο ρυθμός έπεσε. Οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στα μετόπισθεν και τα γεμίσματα των παικτών της Γιουνάιτεντ δεν τους άγχωσαν ιδιαίτερα. Στο 81’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Πογκμπά για οφσάιντ, ενώ τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο.