Μάν. Γιουνάιτεντ - Μπενφίκα 2-0: Με το ένα πόδι στον επόμενο γύρο

Ακόμη μια νίκη, ακόμη 3 βαθμοί, ακόμη ένα clean sheet

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Μια Γιουνάιτεντ που για ακόμη μια φορά χωρίς να εντυπωσιάσει και παίζοντας το γνωστό της παιχνίδι κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Μπενφίκα. Πλέον η ομάδα του Μουρίνο θέλει ένα βαθμό για να περάσει και μαθηματικά στην επόμενη φάση. Τα τέρματα ήρθαν από αυτογκόλ του Σβιλάρ και πέναλτι του Μπλιντ, ενώ στο πρώτο ημίχρονο ο Μαρσιάλ έχασε πέναλτι.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δυο ομάδες στο παιχνίδι. Μόλις στο 3’ η Μπενφίκα κέρδισε ένα κόρνερ από το οποίο ήρθε μια κακή κεφαλιά του Σμόλινγκ με τον Ντε Χέα να μην αιφνιδιάζεται. Στο 6’ ο Μαρσιάλ εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα ο Σάμαρης δοκίμασε το πόδι του από αρκετά μακριά με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντε Χέα. Στο 14’ και ενώ πίεζε η Μπενφίκα ο Μαρσιάλ με εξαιρετική ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σβιλάρ ο νεαρός πορτιέρο της Μπενφίκα είπε όχι. Στο 18’ του αγώνα, ο Γκονσάλβες με μια ατομική ενέργεια βρήκε το χώρο που ήθελε και έστειλε μια βολίδα προς το τέρμα του Ντε Χέα, όμως ο Ισπανός με ένα τρομερό άλμα και με αντίθετο χέρι έσωσε την εστία του. Στο 30’ και το 32’ απείλησε δυο φορές ο Λουκάκου, στην πρώτη με σουτ το οποίο έσωσε ο Σβιλάρ, και στη δεύτερη με κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 44’ ο Μάτιτς βρήκε το χώρο που ήθελε, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και από εκεί στην πλάτη του Σβιλάρ και στο δίχτυα με το 1-0 να είναι γεγονός. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο Λουκάκου βρέθηκε σε τετ – α – τετ αλλά ο πορτιέρο της Μπενφίκα είπε όχι.

Β’ ημίχρονο

Πιο καλά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στο 50’ ο Μάτα βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η απάντηση της Μπενφίκα ήρθε στο 56’ όταν στου του Χιμένεζ κατέληξε στα χέρια του Ντε Χέα. Με τη πάροδο του χρόνου η Μπενφίκα έβγαινε πιο ψηλά και στο 60’ έχασε ακόμη μια μεγάλη φάση, όταν το δυνατό σουτ του Γκονσάλβες το οποίο κόντραρε μάλιστα, ανάγκασε τον Ντε Χέα σε ακόμη μια εξαιρετική επέμβαση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπαγί έκανε το λάθος, και ο Χιμένεζ με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι. Και ενώ ο χρόνος περνούσε στο 77’ ο Ράσφορντ έκανε ότι ήθελε και αφού πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές της Μπενφίκα μπήκε στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπλιντ, που έγραψε το 2-0. Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε τελειώσει. Η Μπενφίκα έψαξε το τέρμα, έχασε κάποιες ευκαιρίες, όμως το τελικό αποτέλεσμα ήταν κρίνεται ως δίκαιο.

Ενδεκάδες

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Μουρίνιο): Ντε Χέα, Νταρμιάν, Μπλίντ, Σμόλινγκ, Μπαγί, Μάτιτς, Μακτόμινεϊ, Μαρσιάλ (75' Ράσφορντ), Λίνγκαρντ (45' Μκιταριάν), Μάτα (68' Ερέρα), Λουκάκου

Μπενφίκα (Βιτόρια): Σβίλαρ, Γκριμάλντο (64' Ελισέου), Ντάγκλας, Ζαρντέλ, Ντίας, Φέισα, Πίτσι, Σάμαρης, Γκονσάλβες, Σάλβιο, Χιμένεζ (75' Σεφέροβιτς)

Κίτρινες: Μπαγί, Λίνγκαρντ / Ντίας, Σάλβιο

Κόκκινες: - / -

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση