Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λέστερ 2-0: Ποιος την πιάνει! (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε κόντρα στη Λέστερ όμως βρήκε τον τρόπο να τη νίκη!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε κόντρα στη Λέστερ όμως βρήκε τον τρόπο να πάρει μια απολύτως δίκαιη νίκη! Ράσφορντ (70’) και Φελαϊνί (81’) ήρθαν από τον πάγκο και δικαίωσαν τον Ζοσέ Μουρίνο χαρίζοντας στους «κόκκινους διάβολους» την 3η τους νίκη σε ισάριθμα ματς. Χαμένο πέναλτι ο Λουκάκου στο 0-0.

Μουδιασμένα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία στα πρώτα λεπτά ήθελε αλλά δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και η Λέστερ προσπάθησε να της κάνει τη ζημία. Μετά το 15’ πάντως οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και πίεσαν για το γκολ. Στο 18’ ο Μάτα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σουτ του Λουκάκου, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Ισπανός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ σε μια οριακή φάση. Στο… καπάκι ο Πογκμπά έχασε ακόμα μια πολύ καλή ευκαιρία, ενώ στη συνέχεια ο Σμάιχε είπε με εντυπωσιακό τρόπο όχι σε νέα προσπάθεια του Μάτα. Η ομάδα του Μουρίνο είχε την κατοχή, όμως μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους εν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να διασπάσει την σωστά στημένη άμυνα των «αλεπούδων».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Γιουνάιτεντ να κάνει και πάλι κουμάντο στο ματς και να κερδίζει και πέναλτι σε χέρι του Σίμπσον! Ο εξαιρετικός Σμάιχελ νίκησε όμως τον Λουκάκου, που ανέλαβε την εκτέλεση στο 53’ και διατήρησε το 0-0! Τα λεπτά περνούσαν με το σενάριο του αγώνα να είναι το ίδιο! Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και έψαχναν το γκολ, ενώ η Λέστερ κρατούσε το μηδέν και αναζητούσε την ευκαιρία στην κόντρα. Ο Μουρίνιο αποφάσισε στο 67’ να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Ράσφορντ και ο νεαρός φορ χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά ώστε να τον δικαιώσει απόλυτα, γράφοντας το 1-0 με σουτ από το ύψους του πέναλτι! Μια ακόμα αλλαγή του Μουρίνο, ο Φελαϊνί, ήταν αυτός που στο 81ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-0 (οριακή πάλι η φάση για οφσάιντ) και έστειλε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με τρεις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές και μηδέν γκολ παθητικό!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Τζόουνς, Μπαϊγί, Μπλιντ, Μάτα (67’ Ράσφορντ), Μάτιτς, Πογκμπά, Μιχιταριάν (74’ Φελαϊνί), Μαρσιάλ (76’ Λίνγκαρντ), Λουκάκου

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μαγκουάιρ, Μόργκαν, Φουχς, Τζέιμς, Ολμπράιτον (60’ Γκρέι), Μαχρέζ, Εντιντί, Οκαζάκι (60’ Κινγκ), Βάρντι (75’ Σλιμανί)