Μαν. Γιουνάιτεντ-Χάντερσφιλντ 3-1: Τρίποντο με δεξί κροσέ του Πογκπά

Το δύο στα δύο έκανε ο Όλερ Γκούναρ Σόλτσκιερ

Με τον Πολ Πογκπά σε ρόλο ηγέτη και δημιουργού, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καρπώθηκε το δεύτερό της τρίποντο με τον Όλερ Γκούναρ Σόλτσκιερ στον πάγκο, επικρατώντας με άνεση της Χάντερσφιλντ. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν κτυπητές αδυναμίες σε όλες τις γραμμές, μη μπορώντας να σκοράρουν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όταν και παρουσιάστηκαν πιο απαιτητικοί με καθοριστική την ευκαιρία του 62ου λεπτού με τον Ντε Χέα να νικάει τον Ντεπότρ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με αμυντικογενείς διαθέσεις προσέγγισαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να επιβάλλει νωρίς το ρυθμό της, κερδίζοντας την πλειοψηφία των προσωπικών μονομαχιών στη μεσαία γραμμή. Η πρώτη απειλή ήρθε από πλευράς Χάντερσφιλντ με τον Κονγκολο να αστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής στο 10ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Λεσλ εξουδετέρωσε πλασέ του Λίνγκαρντ από πλάγια θέση.

Ο Άγγλος διεθνής απείλησε εκ νέου στο 25ο λεπτό με το ζητούμενο να έρχεται στο 29ο όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λίντελοφ έδωσε με το κεφάλι έτοιμο γκολ στον Μάτιτς ο οποίος πλάσαρε από κοντά για το 0-1. Στο 33ο λεπτό Πογκπά και Λίνγκαρντ συνδυάστηκαν με την σέντρα του τελευταίου να καταλήγει στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η πλαγιοκόπηση του Πρίχαρντ από δεξιά δεν είχε θετικό πρόσημο.

Σπουδαία ευκαιρία για δεύτερο γκολ για τους «κόκκινους διαβόλους» χάθηκε στο 40ο λεπτό με τον Ράσφορντ να πραγματοποιεί συρτή μπαλιά από δεξιά με το στόχο τον Ντάλοτ ο οποίος αστόχησε εξ επαφής, ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Άγγλος διεθνής αστόχησε με σουτ από πλάγια θέση.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με επιθετική διάθεση επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες με τη Χάντερσφιλντ να απειλεί στο 47o λεπτό με γυριστό σουτ του Αντερτζιονάι, ενώ στην αντεπίθεση ο Ράσφορντ δεν κατάφερε να ξεπεράσει την αντίσταση του Γιόργκενσεν. Στο 50ο λεπτό ο Μπενζά είδε το πλασέ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής να σταματά στον Τζόουνς, με τον προπονητή των γηπεδούχων να διαφοροποιεί τα δεδομένα τρία λεπτά αργότερα, επιστρατεύοντας Γιάνγκ και Ερέρα.

Στο 58ο λεπτό ο Πογκπά έψαξε με κάθετη πάσα τον Λίνγκαρντ ωστόσο ο Σίντλερ ανέκοψε την πορεία της μπάλας, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Γάλλος μέσος δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε γκολ εκτέλεση φάουλ του Γιάνγκ από αριστερά. Στο 63ο λεπτό ο Πογκπά ακροβολίστηκε στο σημείο του πέναλτι και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα το σουτ το Σο σταμάτησε στον Λεσλ.

Μια κεφαλιά του Ντεπότρ στο 73ο λεπτό δεν βρήκε στόχο με τον Πογκπά τέσσερα λεπτά αργότερα να σκοράρει για δεύτερη φορά με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή κάνοντας το 3-0. Η εξέλιξη της αναμέτρησης έδωσε το δικαίωμα στον προπονητή των γηπεδούχων να επιστρατεύσει στο 80ο λεπτό τον ελπιδοφόρο Γκόμες, ενώ μια προσπάθεια του Μπίλινγκ πέντε λεπτά αργότερα, δεν ανησύχησε τον Ντε Χέα.

Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 88ο λεπτό με εξ επαφής πλασέ του Γιόργκενσεν και αφού προηγήθηκε αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Η απομάκρυνση του Ζοσέ Μουρίνιο ωφέλεσε τον Πολ Πογκπά ο οποίος μετά από πολύ καιρό πραγματοποίησε μια μεστή και ηγετική εμφάνιση, σκοράροντας δύο γκολ. Ο Γάλλος μέσος πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Μάτιτς βρίσκοντας δίκτυα με πλασέ στο 63ο και 77ο λεπτό, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των φιλοξενούμενων για βαθμολογικό κέρδος.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Μια στιγμή η οποία θα μπορούσε να αλλάξει την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν η φάση του 62ου λεπτού με το σκορ στο 1-0, όταν ο Λορέν Ντεπότρ με πλασέ στην κίνηση δεν κατάφερε να νικήσει τον Νταβίντ Ντε Χέα. Ο 30χρονος Βέλγος κεντρικός επιθετικός πήρε θέση στην κορυφή της γραμμής κρούσης ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε ο Τζόναθαν Μος ο οποίος είχε εύκολο έργο λόγω και της διαφοράς δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο 48χρονος Άγγλος διαιτητής έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας σε μόλις δύο περιπτώσεις, αφήνοντας την ταχύτητα να επικρατήσει στα στάδια της αναμέτρησης στα οποία οι γηπεδούχοι είχαν όρεξη και διάθεση.

Μαν Γιουνάιτεντ (Ο. Γ. Σόλτσκιερ): Ντε Χέα, Τζόους, Λίντελοφ, Σο, Ντάλοτ (53' Ερέρα), Μάτα (80' Γκόμες), Μάτιτς, Πογκπά, Φρεντ (53' Γιάνγκ), Λίνγκαρντ, Ράσφορντ

Χάντερσφιλντ (Ν. Βάγκνερ): Λεσλ, Γιόργκενσεν, Σίντλερ, Κονγκολό, Ντουρμ, Αντερτζιονάι, Πρίχαρντ, Μπίλινγκ, Ντεπότρ (74' Μουνιέ), Καγκούνγκα (55' Λοβ), Μπενζά (61' Γκάνερ)

Σκόρερς: 29' Μάτιτς, 63' 77' Πογκπά/88' Γιόργκενσεν

Διαιτητής: Τζόναθαν Μος

Κίτρινες κάρτες: Φρεντ/Καγκούνγκα

Γήπεδο: Ολντ Τράφορντ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση