Μ. Γιουνάιτεντ-Μπέρνλι 2-2: Έσωσε τον βαθμό στο τέλος (vid)

O Λίντελοφ μίλησε τελευταίος

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε περισσότερο απ' ότι θα έπρεπε απέναντι στην Μπέρνλι και με δύο γκολ στο τέλος του παιχνιδιού γλύτωσε τα χειρότερα παίρνοντας την ισοπαλία με 2-2. Η Μπέρνλι που μέχρι το 87' είχε το προβάδισμα με 0-2 σταμάτησε το τρομερό σερί του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ μη επιτρέποντάς του να σπάσει το ρεκόρ των 7 σερί νικών στην κατηγορία.

Η Γιουνάιτεντ έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο 9' με τον Ράσφορντ να πλασάρει απελπιστικά άουτ σε τετ-α-τετ με τον Χίτον μετά από πάσα του Λουκάκου. Περίπου μισή ώρα μετά και ενώ ενδιάμεσα δεν είχε συμβεί κάτι αξιόλογο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον Ποκμπά το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο Γάλλο μέσο. Στο 41' ο Μάτα έπιασε ένα συρτό σουτ από πλάγια θέση με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο η Μπέρνλι, που μέχρι τότε δεν είχε απειλήσει ξανά, πήρε το προβάδισμα μετά από ένα τραγικό λάθος του Αντρέας Περέιρα. Ο 23χρονος Βραζιλιάνος έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή του Ντε Χέα από τον Κορκ, αυτός με την σειρά του μοίρασε για τον Μπαρνές που με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

Στο 55' ο Ράσφορντ προσπάθησε να απειλήσει αλλά το σουτ που επιχείρησε από το όριο της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο έξω. Δέκα λεπτά αργότερα ο Χίτον σταμάτησε εξ επαφής τον Λουκάκου σε πλασέ από σέντρα του Γιάνγκ. Η Μπέρνλι έκανε δύο τα τέρματα της στο 81' με τον Γουντ να σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γουέστγουντ.

Στο 87' η Γιουνάιτεμτ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χέντρικ στον Λίνγκανρτ. Ο Πολ Ποκμπά ανέλαβε την εκτέλεση μειώνοντας σε 1-2. Στο 90' ο Ποκμπά σούταρε από μακριά αναγκάζοντας τον Χίτον σε μία εντυπωσιακή επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα η Γιουνάιτεμτ βρήκε την ισοφάριση με τον Λίντελοφ. Ο Γιανγλ γέμισε στην περιοχή, κεφαλιά από τον Σάντσες με τον Χίτον να αποκρούει αλλά στην επαναφορά ο Σουηδός αμυντικός έκανε από κοντά το 2-2.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γιάνγκ, Λίντελοφ, Τζόουνς, Σο, Περέιρα (Λίνγκανρτ 63'), Μάτιτς, Ποκμπά, Μάτα, Λουκάκου (Σάντσες 68'), Ράσφορντ

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Χέντρικ, Γουέστγουντ, Κορκ, ΜακΝίλ (Γκούντμουσον 78'), Μπαρνές, Γουντ