Λίβερπουλ - Μ.Γιουνάιτεντ 0-0: (Χ)αμένες στην τακτική του Μουρίνιο

Σε ένα αγώνα που δεν μας χάρισε φάσεις αλλά είχε τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι η Λίβερπουλ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εξήλθαν ισόπαλες 0-0.

Σε ένα αγώνα που δεν μας χάρισε πολλές φάσεις αλλά είχε τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι η Λίβερπουλ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εξήλθαν ισόπαλες 0-0. Ο Μουρίνιο με την τακτική του εξουδετέρωσε αυτή του Κλοπ και έδειξε να έχει ως πρώτο του στόχο την διατήρηση του μηδέν στα μετόπισθεν. Έτσι ο βαθμός αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους.

Η απόκρουση της χρονιάς από τον Ντε Χέα

Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας και ήταν απειλητική. Στο 14’ ο Βαϊνάλντουμ έκανε ένα αδύναμο σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Ντε Χέα. Οι «Reds» συνέχισαν να πιέζουν αλλά δεν έβρισκαν χώρους να διασπάσουν την άμυνα της Γιουνάιτεντ και του Μουρίνιο. Στο 30’ ο Μάτιτς έπιασε ένα φοβερό σουτ στην κίνηση με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πιο πάνω από τα δοκάρια του Μινιολέ. Στο 36’ ήρθε μια τεράστια φάση για την Λίβερπου. Συγκεκριμένα ο Φιρμίνιο γύρισε στην μικρή περιοχή στον Μάτιπ αυτός έκανε το πλασέ αλλά ο Ντε Χέα δείχνοντας εκπληκτικά αντανακλαστικά επιβεβαίωσε γιατί είναι από τους καλύτερους τερματοφύλακες στον κόσμο αφού άνοιξε το αριστερό του πόδι και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στην εξέλιξη της φάσης ένα σουτ του Σάλαχ έφυγε ελάχιστα έξω. Στο 43’ ήταν σειρά του Μινιολέ να κάνει τεράστια επέμβαση αφού ο Λουκάκου έκανε το 1-2 με τον Μαρσιάλ και ο πρώτος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μινιολέ να αποκρούει δύσκολα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου με την Λίβερπουλ να έχει την υπεροχή αλλά να μην φτιάχνει φάσεις.

Άσφαιρο ντέρμπι

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο αφού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν. Ωστόσο και πάλι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα της Γιουνάιτεντ. Η πρώτη καλή φάση του β’ μέρους ήρθε στο 56’ όταν ο Εμρέ Τσάν μέσα από την περιοχή έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Ντε Χέα. Ο Μουρίνιο προσπάθησε να φρεσκάρει και να δώσει ρυθμό στην ομάδα του αφού πέρασε στον αγώνα τον Λίνγκαρν και τον Ράσφορντ. Στη συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε κατά πολύ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην δούμε καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ούτε οι αλλαγές του Κλοπ έπιασαν τόπο και έτσι οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Έτσι μοιραία ο αγώνας έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα με το αποτέλεσμα να αφήνει περισσότερο ικανοποιημένο τον Ζοσέ.