Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3: Ανατροπάρα ολκής! (vid)

Η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-2 της Κρίσταλ Πάλας

Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μέσα στην έδρα της Πάλας, ωστόσο η Γιουνάιτεντ κέρδισε με 3-2 στο «Σέλχαρστ Παρκ» και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ.

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά και στο 5’ ο Ντε Χέα είπε όχι σε γύρισμα του Τόμκινς ενώ στην κόντρα ήταν η σειρά του Χένεσεϊ να σταματήσει την κεφαλιά του Σάντσες. Και τελικά στο 11’, ο Τάουνσεντ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό της Γιουνάιτεντ και κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα για το 1-0. Στο 19’ ο Ντε Χέα έπεσε και απομάκρυνε δύσκολα το σουτ του Σέρλοθ και στο 20’ ο Σάντσες προσπάθησε από μακριά να νικήσει τον Χένεσεϊ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Φαν Άανχολτ ενώ στο 26’, ο κίπερ της Πάλας, είπε όχι σε σουτ του Πογκμπά. Και το σοκ ολοκληρώθηκε στο 48ο λεπτό, καθώς ο Φαν Άανχολτ έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε τον Ντε Χέα για το 2-0.

Στο 53’ ο Σμόλινγκ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ωστόσο στο 55’ ο στόπερ της Γιουνάιτεντ πήρε νέα κεφαλιά μετά από σέντρα του Βαλέντσια κι έκανε το 2-1. Στο 66’ η κεφαλιά ρου Μπεντεκέ πέρασε μόλις άουτ και στο 67’ ο Χένεσεϊ είπε όχι σε σουτ του Πογκμπά. Στο 74’ ο Μπεντεκέ έσωσε στη γραμμή μετά από προσπάθεια του Μάτα και δύο λεπτά με΄τα ήρθε η ισοφάριση για τους «κόκκινους διαβόλους». Αρχικά το σουτ του Σάντσες κόντραρε και βρήκς στο δοκάρι του Χένεσεϊ και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στον Λουκάκου που έμεινε όρθιος στην περιοχή και με σουτ έκανε το 2-2.

Με τη σέντρα, ο Μπεντεκέ πήρε την κεφαλιά από κοντά με τον Ντε Χέα να πραγματοποιεί φανταστική επέμβαση και στο 90+1 ο Μάτιτς με φοβερό σουτ εκτός περιοχής, έκανε το 2-3.

ΠΑΛΑΣ: Χένεσεϊ, Τόμκινς, Φαν Άανχολτ, Κέλι, Μιλιβόγιεβιτς, ΜακΆρθουρ, Σλουπ (80’ Ρίντεβαλντ), Γουάν Μπισακά, Μπεντεκέ, Τάουνσεντ, Σέρλοθ

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλέντσια (67’ Σο), Γιανγκ (67’ Μάτα), Σμόλινγκ, Λίντελεφ, Πογκμπά, Μάτιτς, Σάντσες, ΜακΤόμινεϊ (46’ Ράσφορντ), Λίνγκαρντ, Λουκάκου